„Росатом“ је раније објавио видео тестирања на свом Јутјуб каналу.
Према писању „Драјва“, документарни филм „пружа нови и спектакуларни поглед“ на ту јединствену нуклеарну пробу. Портал истиче да су раније били доступни само кратки видео-снимци и неквалитетне фотографије детонације „Цар-бомбе“.
Стварање најмоћније на свету термонуклеарне бомбе аутори чланка називају „изванредним технолошким достигнућем“, наглашавајући истовремено борбене квалитете „монструозног оружја“.
„Драјв“ такође указује на улогу совјетског лидера Никите Хрушчова у стварању те термонуклеарне бомбе, која је била развијена по његовом личном налогу у јеку Хладног рата.
Осим тога, истиче да се испоставило да је „Цар-бомба“ превелика за практичну војну употребу, јер су настајали проблеми приликом њене испоруке и избора циљева.
„Цар-бомба“
АН602, позната и под називом „Цар-бомба“, представља термонуклеарну авијациону бомбу, која је развијена у Совјетском Савезу у периоду од 1956-1961. године захваљујући групи нуклеарних физичара под руководством академика Игора Курчатова.
Она је тестирана на нуклеарном полигону „Сухој нос“ на Новој Земљи 30. октобра 1961. године. Ватрена лопта за време експлозије је достигла ширину од четири и по километра. Нуклеарна печурка достигла је висину од 70 километара и превазишла границе стратосфере. Сеизмички талас је окружио свет три пута. Јонизација атмосфере око 40 минута ометала је радио-комуникацију на стотине километара од места испитивања. Светлосно зрачење је могло проузроковати опекотине трећег степена на удаљености до 100 километара. Овај експеримент је показао да се моћ термонуклеарне експлозије може повећати до бесконачности.
„Цар-бомба“ је најмоћнија произведена експлозивна направа у историји човечанства. Унета је у Гинисову књигу рекорда као најмоћнији термонуклеарни уређај који је икада тестиран.
Прочитајте још: