Организатори отворене изложбе одлучили су да „буду широке руке“ и поставе најсавременију војну технику на централни улаз. И мада тенк Т-14 „Армата“, борбено возило за подршку тенкова, борбено возило пешадије „Курганец-25“ и оклопни транспортер „Бумеранг“ нису имали видљиве промене у односу на прошлу годину, зато је тешко борбено возило пешадије Т-15 дефиниција промене, јер поседује нови борбени модул „кинџал“ са моћним оружјем калибра 57 милиметара.
Најпрепознатљивија борбена возила, од лаког МС-1 из 1920-их година до најмодернијих модела, нашла су се у једном строју. Посебно место заузима Т-34-85 ─ најбољи тенк Другог светског рата.
Баги и амфибија
Ове године на „Армији“ било је неколико занимљивих „дебитовања“. На пример, нова верзија теренског возила „Тигар“ је пикап са митраљезом.
„Возило је направљено узимајући у обзир искуство из Сирије“, рекао је специјалиста Војно-индустријске компаније Сергеј Суворов и додао да је баги „идеалан за снаге за специјалне операције“.
Од егзотике Спутњик издваја прву амфибију са погоном на све точкове „Дрозд“, која развија брзину до седамдесет километара на сат на води и до 100 км/ч на копну. Физички је немогуће утопити ово возило – способност одржавања на површини воде остаје и након веома тешких оштећења.
Тешки дронови
Један од најважнијих новитета „Армије-2020“ је далекометни ракетни систем вођеног наоружања „Хермес“. Конструисан је за уништавање савремених и перспективних тенкова, лаких оклопних мета, инжењерских и фортификационих конструкција на удаљености до сто километара.
Ове године на форуму „Армија“ представљено је мноштво савремених и перспективних беспилотних летелица. Издвајају се два гиганта компаније „Кронштат“ – „Орион“ и „Хелиос“ са распоном крила од 16 и 20 метара.
„Орион“ је извиђачко-ударна беспилотна летелица борбеног радијуса 300 километара. Може да остане у ваздуху око 24 часа и развије брзину до 200 километара на сат.
Што се тиче „Хелиоса“, за сада је представљен као макета. Ово је уско специјализовани дрон за радарско откривање дугог домета. У стању је да остане у ваздуху до 30 сати и пошаље податке о стању у ваздуху, као и о другим авионима и земаљским штабовима.
Нови митраљез
Што се тиче стрељачког оружја, ове године се истичу две премијере концерна „Калашњиков“. Аутоматска пушка АК-19 је модификација аутомата АК-12.
„Други новитет је ручни митраљез РПЛ-20“, рекао је специјалиста концерна Владимир Онокој, и додао да је то „први домаћи митраљез калибра 5,45 милиметара са редеником“.
Осим тога, РПЛ-20 је опремљен тракама за постављање оптичких и колиматорских нишана, тактичком ручицом и ласерским показивачем мете.