Аналитичар Бошко Вукићевић овако објашњава упозоравајуће поруке високих званичника у Подгорици пред изборе 30. августа. Прво се почетком недјеље огласио главни специјални тужилац Црне Горе Миливоје Катнић и саопштио да криминална организација која је наводно покушала „државни удар“ на изборима 2016. није у потпуности уништена, те да Тужилаштво зна да постоје „групације које заговарају екстремизам и радикализам“.
Затим је средином недјеље услиједило саопштење директора Управе полиције Црне Горе Веселина Вељовића, који је казао да полиција располаже оперативним подацима да појединци и групе планирају изазивање инцидената и немира на сами дан парламентарних избора. У финалу само два дана пред изборе огласио се и министар унутрашњих послова Црне Горе Мевлудин Нухоџић, који је упозорио да ће се изборног дана „десити покушај дестабилизације Црне Горе“.
Заједничка порука свих поменутих функционера, али и премијера Душка Марковића, јесте да су државне институције спремне „за одбрану државе“, те да су одлучни да одговоре на сваки покушај насиља.
Већ виђено
Бошка Вукићевића не изненађује што власт огромном упорношћу у посљедњим предизборним данима користи кључне институционалне кадрове — а који би по слову закона морали бити независни и у служби свих грађана, како би покушала да утиче на изборни резултат.
„Данима већ присуствујемо запаљивој и агресивној реторици, покушају застрашивања грађана од стране премијера, директора Управе полиције, специјалног државног тужиоца, министра унутрашњих послова. Сви они говоре о некаквим драматичним сценаријима на дан избора, о ’оперативним подацима‘ који указују на то да неке опозиционе структуре припремају нереде. Притом се не досјећајући да је такав сценарио већ виђен на изборима прије четири године, као и да је највећим дијелом раскринкан као режимска намјештаљка у очима већег дијела јавности“, оцјењује Вукићевић за Спутњик, уз опаску да тај недостатак креативности власти довољно говори о тренутном стању „панике на двору“.
Застрашивање грађана са циљем обарања излазности
Вукићевић сматра да свакодневна упозорења о могућим драматичним дешавањима на дан избора имају само једну основну сврху, а то је — застрашивање грађанства с циљем обарања процента излазности.
„Наиме, већина независних аналитичара је сагласна: уз иоле већу излазност власт нема шансе да оствари повољан резултат. Осим тога, дискурс о дестабилизацији Црне Горе на дан избора може представљати и припрему терена за могућа поступања власти која нијесу у складу са законом, а у зависности од процента излазности и осталих показатеља. У сваком случају, поставља се питање: ако заиста постоје нека оперативна сазнања о датим стварима, како то да ових дана ниједно лице није осумњичено нити приведено за наводно припремање нереда? Управо нам та чињеница јасно говори да су све наведене тезе о изазивању хаоса од стране неких опозиционих структура у потпуности без основа“, примјећује Вукићевић.
И опозиција и Црква поручиле да на изборни дан неће позивати народ на улице
Наш саговорник такође подсјећа да је цјелокупна опозиција претходних дана недвосмислено ставила до знања јавности да она неће имати било какве везе са могућим нередима и јасно нагласила да она неће никога позивати на улице прије окончања изборног поступка и бројања гласова.
„Такође, Црква је позвала народ да не организује било какве шетње током изборног дана. Евидентно је да опозицији не одговарају било какви нереди током дана гласања, јер они могу угрозити проценат излазности, тј. извјесну и од свих очекивану побједу. Јасним и јавним оглашавањем опозиције мислим да је цјелокупној јавности кристално јасно да било какво изазивање нестабилности током изборног дана може проистећи само од стране тродеценијског режима“, јасан је Вукићевић.
Узимајући све у обзир, наш саговорник сматра да је у било ком развоју ситуације битно да гласачи сачувају смиреност и стрпљење и да не одговарају на било коју врсту провокације која би се могла одиграти на изборни дан.
Прочитајте још: