„У складу са споразумом, прекида се трговина електричном енергијом балтичких земаља и Белорусије, након пуштања у рад нуклеарне електране због чега ће бити уведен систем сертификовања порекла електричне енергије“, наводи се у саопштењу. Споразум су потписала одговорна лица у Министарствима енергетике Естоније, Литваније и Летоније.
У складу са споразумом обим трговине електричном енергијом балтичких земаља са трећим државама ће се дупло смањити, саопштили су у Министарству енергетике и комуникација Естоније. Споразум ће бити важити до момента синхронизације електричних система балтичких држава са западном Европом, која је планирана до буде завршена до краја 2025. године.
У августу је председник Литваније Гитанас Гаутседа изјавио да на увоз струје са белоруске нуклеарне станице треба гледати као на подршку режиму Александра Лукашенка. Убрзо после тога је и премијер Летоније Кришјанис Каринш изјавио, да ће Летонија прекинути да купује и продаје електричну енергију Белорусији након пуштања у рад нуклеарне електране.
Литвански парламент је закључио да БелАЕС представља претњу националној безбедности и 2017. године је забранио куповину, па чак и експорт струје. Виљнус је имао намеру да у бојкот укључи и суседне државе, али дуго није успео да их убеди.
Званично отварање белоруске нуклеарне електране БелАЕС је обављено 7. августа, међутим, почетак производње је планиран тек за четврти квартал.