Гренел је, на конференцији за новинаре, после потписивања споразума у Белој кући о нормализацији економских односа између Србије и тзв Косова рекао да је реч о „великом споразуму коме је претходио велики спор који траје 21 годину“.
„Велики је успех нормализација ваздушног, железничког, друмског саобраћаја, отворене границе, широк дијапазон индустрије....да је решено питање диплома...да ће за Газиводе бити урађена студија изводљивости да би се видело каква и колико радних места ту може да се отвори...“, казао је он.
Reporter: "Did they sign an agreement with each other or did they sign an agreement with the US?"
— The Hill (@thehill) September 4, 2020
Richard Grenell: "They did not sign with the US. We're not a signature."
Reporter: "President Trump signed something. We watched him."
Ric Grenell: "Yeah, correct." pic.twitter.com/IefkBBzRoK
На питање да ли су овај споразум међусобно потписали представници Србије и тзв. Косова или су га потписали са САД, он је одговорио: "Потписали су споразум да ће радити заједно на нормализацији економских и трговинских односа“ и додао да је све исто у споразуму који су потписали појединачно, свако свој, Вучић и Хоти, сем последње тачке о Израелу.
Он је прецизирао да је Трамп потписао на оба документа писмо о намерама да ће они (Србија и тзв. Косово) радити заједно на спровођењу овог споразума, а не да су Вучић и Хоти потписали споразум са САД, пренео је Танјуг.
Гренел је додао да ће обе стране наставити преговоре у Бриселу.
„Потребни су нам Европљани да радимо заједно на решењу односа Београда и Приштине“, рекао је Гренел.
Косово и Србија желе европску будућности и чека их дуг пут до тога, ми ћемо их подржати на том путу али ми нисмо део ЕУ, а то је део политичког процеса који је сложен због ЕУ критертијума, закључио је он.
Прочитајте још: