Агенција за спречавање корупције (АСК) покренула је прекршајни поступак против ДПС јер је утврђено да се два њена донатора Милић Нововић, који је укључен у бизнис са малим хидорелектранама и Миодраг Јањушевић, не налазе у бирачком списку.
Из Агенције су подгоричким Вијестима казали да су контролисали 708 донатора ДПС-а и да су утврдили да Миодраг Јањушевић, који је био давалац прилога ДПС-у у износу од 600 евра и Милић Нововић, који је дао прилог од максимално дозвољених 5.000 евра, немају бирачко право.
Те донације су повучене, а АСК објашњава да је Законом о финансирању политичих субјеката и изборних кампања прописана забрана политичким субјектима примања материјалне финансијске помоћи од физичких лица и предузетника који немају бирачко право у Црној Гори.
Ко су спорни донатори
Нововић је извршни директор приватне компаније „Декар Енерџи“ која је раније од црногорске владе добила концесије за производњу струје из мини хидроелектрана, а поред њега донатори ДПС-а су и фирма Игора Машовића, те Тамара Кокић која је такође у истом бизнису.
Машовић је већински власник „Хидроенергије Андријевица“ и брат председника Општине Андријевица Срђана Машовића, који је најавио повлачење из политике, како је рекао из личних разлога, након што је ДПС на локалним изборима изгубила власт у тој општини.
Закон о финансирању политичких субјеката прописује и да компаније и физичка лица која с државом имају неки уговорни однос, или врше посао од јавног интереса, не могу давати прилоге политичким партијама.
Машовић је ДПС-у за ове изборе донирао 5.000 евра.
Тамара Кокић, која је ДПС помогла с 3.000 евра, извршни је директор две фирме које је основао конзорцијум, у коме удео има Игор Машовић, а до августа 2018. године је радила као директор његове компаније "Игма Гранд”.
Разрађена шема
Из Мреже за афирмацију невладиног сектора (МАНС) раније су казали да се наставља пракса разрађене шеме убацивања готовог новца у фонд кампање ДПС-а, а не добровољних донација.
„У овом случају, Машовић и лица и компаније које су повезане с њим, имају јако велики интерес да управо ова гарнитура која им је омогућила да у мандату ове Владе добију милионе по основу субвенција за струју, обезбеди да те послове могу имати и у наредном мандату Владе. То се у западном свету зове куповина утицаја и то је наш Закон препознао и изричито забранио и због тога је ова донација коју су Машовић и повезане компаније дали ДПС-у апсолутно незаконита јер на тај начин они утичу, односно финансирају партију, која би сутра требало да им обезбиеди наставак свих уговора“, наведено је из МАНС-а.
Иначе, према последњем извештају донације ДПС-у укупно износе око 497.000 евра.
Осипање почело одмах после изборног дебакла
Осим Машовића који је најавио повлачење из политике, након изборног дебакла је и одборница Демократске партије социјалиста у херцегновском парламенту Нада Караџић саопштила да више није члан ове партије.
После избора стигла је и оставка функционера барског Одбора Социјалдемократа, коалиционих партнера ДПС-а.
Прочитајте још:
- Почело је: Чека ли ДПС судбина пропалих странака
- Ударац Милу, народ слуша митрополита: Западни медији оценили да се режиму лоше пише