Србија је досад, подсећа министар, у оквиру пакета економских мера извојила око 5,8 милијарди евра. Та помоћ отишла је грађанима, привредним субјектима и запосленима.
„То је значајно помогло да се одржи привреда и да се сачувају радна места. Задовољни смо јер, без обзира на ужасне ефекте које производи пандемија коронавируса, у нашој земљи је било више новооснованих него угашених привредних субјеката, а незапосленост у другом кварталу ове године је на историјски ниском нивоу од 7,3 одсто“, нагласио је министар.
Како је рекао, у највећем проблему због пандемије коронавируса била су мала и средња предузећа, те су мере махом биле подређене њиховим потребама.
„Ове недеље смо уплатили последњи минималац привредним субјектима и запосленима који су већ користили мере, а нову уплату две минималне зараде од 60 одсто, у укупном износу од 36.000 динара могу очекивати и новоосноване фирме 21. септембра 2020. године. Та помоћ је додатни подстрек за њихово учвршћивање на тржишту“, навео је наш саговорник и додао да ће и градски хотелијери добити помоћ државе.
Градски хотелијери имају рок до 15. септембра да се пријаве за коришћење субвенција, које су 350 евра по индивидуалном лежају и 150 евра по смештајној јединици, прецизирао Мали.
Он истиче да држава чврсто стоји иза привредника, између осталог, и обезбеђивањем различитих извора финансирања. Циљ је постицање самоодрживости и раста а, како сматра министар, у томе ће бити од значаја и отварање Америчке развојне агенције у Београду.
Он најављује и нова улагања у путеве, железницу, инфраструктуру...
„Остајемо посвећени плану „Србија 2025“, који би требало да омогући остварење нашег циља – да просечна плата за пет година буде 900, а просечна пензија око 430 евра“, закључио је Синиша Мали.