Премијерка Брнабић је захвалила кинеским партнерима на отварању новог Центра, јер ће, сигурна је, и то значајно помоћи даљој дигитализацији у Србији, пренео је Танјуг.
Брнабићева је истакла да је удео информационо-комуникационих технологија (ИКТ) у БДП-у Србије на крају прве половине ове године износио шест одсто, док је тај проценат 2012. године био 2,4.
„Сада је удео ИКТ у БДП-у престигао удео читавог грађевинског сектора, удео саобраћаја, као и туризма, и ако овако наставимо, удео ИКТ у економском расту наредних година престићи ће и удео пољопривреде. Тада смо постигли циљ“, рекла је Брнабићева.
У том резултату у дигиталној трансформацији Србије велику улогу имали су млади и образовани кадрови у нашој земљи, али и светске компаније које су препознале њихов квалитет, додала је премијерка Србије.
Она је истакла да је једна од тих компанија и кинески „Хуавеј“, који је кључни партнер Србије, те казала да је данашње отварање његовог Центра за иновације показатељ да та компанија има веру у наше таленте и знање.
Брнабићева је рекла је да су због Вашингтонског споразума сви тренутно фокусирани на сарадњу Србије у вези са 5Г мрежом, а Србија са „Хуавејом“ припрема још многе технологије које су предуслов за увођење 5Г.
Три су основна фокуса сарадње са том кинеском компанијом - увођење вештачке интелигенције, увођење рачунарских учионица и увођење паметних градова, додала је српска премијерка.
Брнабићева је подсетила да је Србија донела Стратегију за развој вештачке интелигенције и најавила да ће у октобру бити отворен Институт за развој вештачке интелигенције.
Она је нагласила да је циљ државе да се до септембра 2021. године заврши дигитализација образовања, односно, да све школе буду повезане на брзи бежични интернет и да у свим ученицима буду дигитални уџбеници.
Ана Брнабић је истакла и да компанија „Хуавеј“ у том смислу помаже, јер ће са нашом Канцеларијом за ИТ урадити заједничку Платформу за паметно образовање.
Сарадња са компанијом „Хуавеј“ огледа се и у развоју паметних градова, додала је Брнабићева и истакла да је Програмом „Србија 2025“ планирано да 10 градова у нашој земљи уведе концепт паметног града.
„Као што видите, ми не размишљамо само о 5Г мрежи, јер без свега овога претходног што радимо, беспотребно је да имамо 5Г мрежу“, казала је Брнабићева.
Она је истакла да ће Влада Србије бити посвећена сарадњи са компанијама попут „Хуавеја“.
Амбасадорка Кине Чен Бо рекла је да се свеобухватно стратешко партнерство Србије и Кине непрекидно развија, те да је сарадња у свим областима довела до великих и плодоносних резултата, што је допринело економском развоју две земље и донело конкретну корист грађанима.
„Драго ми је да `Хуавеј` у веома отвореном, поштеном окружењу активно шири сарадњу са партнерима у Србији“, рекла је Чен Бо.
Она је додала да дигитална индустрија у Кини игра важну улогу у економском развоју те земље, те да је Кина спремна да са Србијом, која је сада у процесу дигитализације, дели своје технологије и своје искуство.
Регионални директор компаније „Хуавеј“ Ли Мећун је казао да ће нови Центар за иновације служити за неговање талената, у које „Хуавеј“ полаже много наде.
Он је најавио да ће наша Канцеларија за ИТ у сарадњи са „Хуавејем“ разрадити платформу паметног образовања и постепено почети са увођењем вештачке интелигенције.
Ли Мећун је подсетио да су део српске националне стратегије развој телекомуникационих технологија, паметни градови, паметна е-управа, паметно образовање, увођење 5Г мреже, а у свему томе „Хуавеј“ може помоћи Србији.
Регионални директор компаније „Хуавеј“ је изразио наду да ће Србија, као и до сада, обезбедити равноправну пословну средину за ширење мрежа, без дискриминације.