О статусу Космета Билт је говорио још 2006. године наводећи тада да је „очигледно да је Косово де факто већ одвојено од Србије, а 1999. године је Слободан Милошевић предао Косово Уједињеним Нацијама“.
Пре само неколико месеци Билт се осрамотио на испиту из историје у покушају да увреди Србе.
Циљао у Србе, а себе осрамотио
„Многи Срби и даље су узнемирени због свог пораза у Косовској бици, али било би тешко да нађете било којег Швеђанина коме је стварно стало до губитка код Полтаве више од триста година касније“, написао је он на свом Твитер налогу на Видовдан.
A day of historic battles. Many Serbs 🇷🇸 are still agitated over their loss in the Kosovo battle, but you would be hard pressed to find any Swede 🇸🇪 who really cares about the loss at Poltava more than three hundred years later. pic.twitter.com/6FqDYR03Mo
— Carl Bildt (@carlbildt) June 28, 2020
Према оцени историчара, овом објавом у којој упоређује неупоредиво, чак ни по датумима, нити историјском контексту, Билт је увредио Србе и извргао руглу једну од најзначајнијих битака у нашој историји.
Засметао му је и пријатељски однос Србије и Кине, тачније дочек медицинске опреме и стручњака из Кине који су у Србију у марту како би помогли у спречавању ширења смртоносног вируса корона.
When China 🇨🇳 sent an aircraft with help to Serbia 🇷🇸 President Vucic made a great show of it. But when far more substantial 🇪🇺 aid arrives there is no fanfare and no President in sight. https://t.co/Tlc9VCFLsI
— Carl Bildt (@carlbildt) March 27, 2020
Билт је учествовао и у састављању извештаја Европског савета у којем је, заједно са Хавијером Соланом, Мартијем Ахтисаријем, Бернаром Кушнером и Џорџом Сорошом, аминовао удар председника Црне Горе Мила Ђукановића на светиње Српске православне цркве.
Војна интервенција – Билтово решење за све
Више од годину дана раније, Билт је „гађао“ Сарајево, ругајући се не само грађанима тог града, већ и муслиманима генерално.
There is progress in our world. This was Sarajevo a century or so ago. pic.twitter.com/kxIJUuOfWN
— Carl Bildt (@carlbildt) January 3, 2019
Он је тада објавио фотографију Сарајева на којој су жене које носе бурке, са пропратним коментаром: „Постоји напредак у нашем свету. То је било Сарајево пре једног века“.
То је разбеснело многе његове пратиоце, који су га, између осталог, прозвали „Карл Брејвик“, критиковали, а неки поручили и да су изненађени његовим ставовима.
Кроз своје објаве на друштвеним мрежама залагао се и за повећање војних снага НАТО и Европске уније на Космету и БиХ, као да интервенције тих савеза нису биле довољно кобне по Балкан ранијих година.
There is progress in our world. This was Sarajevo a century or so ago. pic.twitter.com/kxIJUuOfWN
— Carl Bildt (@carlbildt) January 3, 2019
Ипак, није само Балканско полуострво Билтова сфера интересовања. Своје прсте желео је да умеша и источно од нас, те је као члан међународног саветничког тима сада већ бившег председника Украјине Петра Порошенка, предлагао да је најбоље решење за Донбас модел који је примењен у Источној Славонији пре 20 година. Тај његов предлог наишао је на оштре критике.
На Билтовом „нишану“ било је још много земаља али, на срећу, у последње време испаљује само реторичке ћорке.
Прочитајте још: