Председник Србије од данас на званичном сајту промовише „најбоље из Србије“, тако да грађани могу да прочитају текстове о успешним пројектима, иновативним идејама и појединцима који су својим радом, залагањем, храброшћу и пожртвованошћу заслужили да буду представљени.
Међу њима је и стартап Анора, део Научно-технолошког парка Београд и њихова паметна рукавица, која ће бити од велике помоћи слепим и слабовидим особама.
Паметна рукавица, коју развија тим младих научника на челу са Николом Крстићем, функционише по принципу навођења, слично белом штапу, али га мења и допуњује.
На спољашњој страни рукавице смештени су сензори који региструју препреке у околини, а рукавица ће вибрирати јаче или слабије у зависности од тога колико је особа близу препреке.
Погледајте ову објаву у апликацији Instagram
На званичном сајту председника Републике представљен је и Ненад Голубовић, волонтер у ковид амбуланти у Лебану.
Ненад је рођен у Лесковцу 1994. године, детињство је провео у Лебану, а Медицински факултет у Нишу завршио је у року, са просечном оценом 9,92.
О његовој хуманости и издржљивости, како се наводи, најбоље сведочи волонтерски рад у Дому здравља Лебане, у Ковид амбуланти и Служби хитне медицинске помоћи од јула 2020. године, па све до данас.
Он се након свог школовања и стеченог искуства, вратио у завичај у жељи да докаже да и мала места са југа Србије могу одгајати велике и успешне људе.
На сајту је представљена и идеја „малог градоначелника“.
Наиме, сваког 20. новембра, на Светски дан детета, у Сремској Митровици бира се „мали градоначелник“, који церемонијално учествује у програмима намењеним деци.
Мали градоначелник се бира на литерарном конкурсу у који су укључени сви ученици другог разреда основних школа у Сремској Митровици, а конкурс се бави темама које се односе на живот деце у овом граду.
Прошле, 2019. године, за малу градоначелницу изабрана је деветогодишња Искра Глигорић из Основне школе „Свети Сава“, која је током свог мандата учествовала у више манифестација.
У категорији „Најбоље из Србије“ нашао се и мултиетнички онлајн-кувар, један од пројеката реализован у мају и јуну школске 2019/20, током трајања пандемије изазване корона вирусом.
У оквиру семинара на тему „Унапређење међуетничке сарадње Врања и Тутина оснаживањем жена и девојчица припадница етничких мањина и умрежавање релевантних актера из локалних средина“, у сарадњи са удружењем грађана НЕXУС, тим Основне школе „Вук Караџић7 у Врању одлучио је да направи онлајн мултиетнички кувар.
У пројекту је учествовало 52 ученика од првог до осмог разреда, међу којима је двадесеторо ромске националности, а ђаци су имали задатак да изаберу неко од јела традиционалне кухиње и да их припреме уз помоћ укућана, при том снимајући цео процес кувања.
Резултат пројекта је двадесетједноминутни видео-кувар у коме се осим начина припреме налазе и рецепти, а који се може видети и на интернет презентацији председника Републике.