Министар образовања, науке, културе и спорта Јерменије Араик Арутњуњан саопштио је да је упутио писмо Унексу у којем позива да се осуди азербејџанско гранатирање цркве у карабашком Шушију.
„Као одговор на ракетни напад на цркву Казанчецоц у Шушију, послао сам писмо генералном секретару Унеска, као и другим организацијама укљученим у заштиту културног наслеђа“, написао је Арутњуњан на Фејсбуку.
У четвртак је поново гранатирана црква Светог Христа Спаситеља Казанчецоц, смештена у центру града Шуши у коме су рањена тројица Руса – Јуриј Котенок, Левон Арзанов и члан пратеће групе Грант Баладјан, који су на место догађаја стигли да би направили репортажу о последицама бомбардовања истог храма у првој половини дана.
У главном граду непризнате Републике Нагорно-Карабах успостављена је тишина током разговора министара спољних послова Јерменије, Русије и Азербејџана у Москви.
Пре неколико сати, када су преговори тек започели, у Степанакерту се огласила сирена за ваздушни напад, али је трајала само неколико минута – могуће је да су радари открили неки дрон. Од тада сирена се више није оглашавала и нису се чуле експлозије.
При томе је у петак поподне азербејџанска војска извела напад на планине у близини Степанакерта и на његову периферију.
Уједињене нације се надају да ће састанак министара спољних послова Русије, Јерменије и Азербејџана у Москви довести до престанка борбених дејстава у Нагорно-Карабаху, изјавио је портпарол генералног секретара ове организације Стефан Дижарик.
„Поздрављамо напоре и састанак који се одржава и надамо се да ће он довести, пре свега, до прекида борбених дејстава“, рекао је Дижарик.
Светска здравствена организација позива стране у сукобу у Нагорно-Карабаху да не нападају медицинске раднике, јер то представља кршење међународног права, изјавио је директор програма СЗО за здравствене кризе Мајкл Рајан.
„Здравствени радници никада не би требало да буду нападнути. СЗО би желела поново да нагласи да све стране укључене у сукоб морају да поштују животе лекара и олакшају им обављање посла“, рекао је Рајан.
Он је подсетио да напади на здравствене раднике нарушавају правила ратовања.
Са своје стране, генерални директор СЗО Тедрос Аданом Гебреисус апеловао је на сукобљене стране да зауставе борбена дејства и пронађу мирно решење проблема.
Тројица руских новинара који су рањени у нападу на цркву Светог Христа Спаситеља у граду Шуши у Нагорно-Карабаху, пребачени су у Јереван. Новинар Јуриј Котенок и даље је у тешком стању, саопштио је Јерменски заједнички информативни центар.
The 3 Russian journalists injured during #Azerbaijan|i attack on Shushi St. Ghazanchentsots Cathedral, have been transported to Yerevan. Yuri Kotenok remains in critical condition but his 2 colleagues have already been evacuated to Moscow after receiving critical care#NKpeace
— Armenian Unified Infocenter (@ArmenianUnified) October 9, 2020
Сниматељска екипа Армије одбране Карабаха отишла је у Гадрут како би доказала да изјаве председника Азербејџана Илхама Алијева о заузимању града представљају дезинформације.
На снимцима се види како аутомобил са јерменским војницима пролази улицама Гадрута где нема никаквих знакова присуства војника азербејџанске војске.
То што су улице Гадрута пусте објашњава се чињеницом да град периодично гранатирају азербејџанске снаге. Раније је градоначелник Гадрута Вахан Савадјан изјавио да је део становника (жене, деца и старци) изведен из града из безбедносних разлога, а остали се крију у склоништима.
Министарство одбране Азербејџана објавило је нове снимке наводног уништавања јерменске технике у борбама у Нагорно-Карабаху.
Јединице азербејџанске војске настављају да уништавају технику јерменских Оружаних снага током контраофанзиве, саопштило је Министарство.
„Уништена су непријатељска средства за електронско ратовање“, истиче се у саопштењу уз видео.
Председник Азербејџана Илхам Алијев је изјавио да су оружане снаге његове земље успоставиле контролу над неколико насеља у Нагорно-Карабаху.
„Наша војска је заузела села Гадрут, Чајли, Јухари Гузлак, Гозлак, Горазизли, Гишлаг, Гарачајли, Афандилар, Сулејманли, Сур“, рекао је Алијев.
У Степанакерту су се чуле снажне експлозије, у граду се огласила сирена за ваздушни напад, јавља дописник Спутњика.
Како наводи, у предграђу главног града непризнате републике чуло се шест експлозија.
За сада је непознато шта је била мета напада. Један део града је остао без струје, док су људи отишли у склоништа.
Русија је спремна да помогне у решењу конфликта у Нагорном Карабаху, важно је осигурати хитан прекид ватре, изјавио је руски премијер Михаил Мишустин, изразивши саучешће породицама убијених током конфликта.
„Пре свега, желео бих да изразим најискреније саучешће породицама и пријатељима погинулих и повређених ових дана. Жалимо за свима онима који су изгубили своје блиске у овом конфликту“, изјавио је Мишустин на седници Евроазијског међувладиног савета.
„Наравно, важно је осигурати хитни прекид ватре, почети са дипломатским решавањем конфликта. Русија је спремна да помогне у томе заједно са другим копредседавајућима Минске групе ОЕБС-а“, нагласио је руски премијер.
До самог јутра вођене су жестоке борбе дуж линије фронта - азербејџанска војска је нападала важне правце и ограничила слободу кретања противника.
„Припадници Оружаних снага Јерменије се, уз велике губитке у нападу азербејџанске војске на Ханкенди (Степанакерт), евакуишу. Велики број војника је био убијен и рањен у артиљеријском нападу на једну од јединица у Ханкенди“, тврде у Бакуу.
Руски премијер Михаил Мишустин допутовао је у Јереван на седницу Евроазијског међувладиног савета, где га је дочекао јерменски колега Никола Пашињан.
До сада, од почетка конфликта 27. септембра, погинуло је 376 припадника војске Карабаха.
Јерменска војска гађала три региона Карабаха.
„Ситуација је ноћас на линији раздвајања била стабилно напета. Оперативно-тактичка ситуација није се променила. На одређеним деловима фронта долазило је до размене ватре, вођене су артиљеријске борбе“, саопштила је портпаролка Министарства одбране Јерменије Шушан Степањан на фејсбуку.
Шта је тачно погођено, још увек се не зна.
Међународна организација Комитет заштите новинара, са седиштем у Њујорку, затражила је од Јерменије и Азербејџана да осигура безбедност новинара након што су два руска репортера рањена у Карабаху.