„Очекујемо да ће се донете одлуке строго спроводити обе стране“, рекао је Лавров након разговора са јерменским министром спољних послова Зограбом Мнацакањаном у Москви.
Лавров је додао да је погрешно одлагати наставак политичког преговарачког процеса.
„Разменили смо мишљења о томе како кренути даље (након трилатералних консултација). То не значи да ће сва питања бити решена брзо и истовремено. Схватамо да је потребан процес, али сматрамо да је погрешно одлагати наставак политичког преговарачког процеса“, рекао је Лавров.
Он је додао да су га јерменске колеге обавестиле да ће се о наредним корацима разговарати на састанку јерменског министра спољних послова Зограба Мнацакањана са копредседавајућима Минске групе ОЕБС-а.
Лавров је истакао да Јерменија поново потврђује да се придржава споразума о прекиду ватре у Нагорно-Карабаху.
„Јерменски министар и ја смо у уводним изјавама потврдили посвећеност споразуму који је овде постигнут у суботу. Тамо се јасно наводи да је неопходно одмах прекинути ватру у хуманитарне сврхе“, додао је руски министар.
Министар је рекао да Русија очекује да ће у најскорије време бити прилика да се преокрене ситуација на терену у Карабаху и успостави примирје.
„Мислим да наша заједничка ноћна бдења, која су се завршила договором о веома важном документу, нису била узалудна, наши напори нису протраћени и да ћемо ипак моћи да преокренемо ситуацију на терену у најскорије време. У крајњем случају, и ми и супротстављене стране смо заинтересовани за то“, закључио је Лавров.
Лавров је додао и да је Турска подржала договоре постигнуте у Москви.
„Желео бих да нагласим да је (азербејџански председник Илхам) Алијев поздравио постизање московских споразума. Иначе, контактирао сам са турским министром спољних послова Мевлутом Чавушоглуом и обавестио га да рачунамо на подршку нашим напорима, а у недељу смо још једном смо разговарали телефоном и тада је потврђена подршка московском документу“, навео је Лавров.
У петак 9. октобра у Москви су одржани преговори министара спољних послова Јерменије и Азербејџана, на позив председника Русије Владимира Путина.
Преговори су трајали више од десет сати и завршени су усвајањем споразума. Између осталог, стране су објавиле о прекиду ватре од поднева 10. октобра у хуманитарне сврхе ради размене ратних заробљеника и других притворених особа и тела мртвих.
Борбе на контакт линији у Карабаху почеле су 27. септембра. Баку и Јереван међусобно се оптужују за избијање сукоба. У Јерменији је објављено ратно стање и општа мобилизација. У Азербејџану је уведен полицијски час и делимична мобилизација.
Прочитајте још: