Цртеж мачке дуг 37 метара био је до сада једва видљив и готово је нестао јер се налазио на брду са великим нагибом и уништавала га је ерозија, наводе из Министарства културе Перуа.
Археолози наводе да су открили овај цртеж када су покушавали да поправе поглед са видиковца који користе туристи у чувеној Наска пустињи.
Џони Исла, археолог који је у Министарству културе Перуа задужен за Наска пустињу, каже да очекује још оваквих открића.
Meow! Huge, new reclining cat geoglyph recognized on Peru's Nazca Pampas after recent site refurbishment. (Andina) https://t.co/fOLMUZrHCY pic.twitter.com/eg2fO4SqmD
— Steven Ashley (@steveashleyplus) October 17, 2020
„Откривамо их све више захваљујући новим технологијама. Првенствено тако што сада можемо да правимо снимке из дрона са нижих висина, док смо раније могли то да чинимо само преко снимака из авиона“, каже он.
Према проценама стручњака, овај цртеж настао је између 500 године пре нове ере и 500 године нове ере.
Наска цртежи налазе се у истоименој пустињи, 400 километара од престонице Перуа Лиме и једна су од највећих археолошких мистерија. Откривени су 1927. године и под заштитом су Унеска.
Они су са површине Земље једва видљиви, али када се гледају из ваздуха, могу се уочити огромни цртежи, углавном животиња и биљака. Поједини геоглифи могу се једино и видети са висине. Величина им је од десет до неколико стотина метара, док је дубина линије тек неколико центиметара у тлу.
Научници и даље не знају зашто су латиноамеричке цивилизације, које су постојале пре доласка Европљана, направиле ове геоглифе.
Поједини истраживачи верују да су велики цртежи поклон боговима у које су веровали њихови ствараоци.
Други научници, међутим, верују да су геоглифи имали астрономску функцију, те да су представљали мапу сазвежђа или да су били нека врста опсерваторије која је указивала на места на небу на којим се налазе одређена небеска тела.
Прочитајте још: