У региону Ил де Франс, у коме је и престоница Париз, као и у још осам француских региона, на снази је нова мера полицијског часа, која ће сваког дана у наредне четири недеље трајати од 21 сат до 6.00 ујутру.
„Слобода, слобода“, узвикивало је стотинак учесника протеста на Тргу Шатле, наводи „Фигаро“.
Учесници протеста су бацали канте за смеће на улицу, а полиција је после тридесетак минута успела да примора окупљене да се разиђу.
Париски дневник преноси и атмосферу француске престонице током полицијског часа, наводећи да се у 21 сат стицао утисак као да је 1.00 по поноћи, да су многи делови града пусти и да се грађани придржавају мера.
„Фигаро“ пише да грађани поштују мере уведене у још осам француских региона — Лиону, Лилу, Тулузу, Монпељеу, Сент Етјену, Екс-Марсеју, Руену и Греноблу.
Протест у Лондону због строгих антикорона мера
И у Лондону су одржани протести против рестриктивних антикорона мера, а демонстранти су се окупљали сатима након што је у главном граду Велике Британије проглашен највиши степен упозорења због ковида-19.
Како други талас епидемије узима замаха, тако је влада премијера Бориса Џонсона појачала рестрикције на локалном нивоу у неким деловима Енглеске где је скок броја заражених био највећи, надајући се да ће на тај начин заштитити економије подручја која остају „отворена“.
У Британији власти затварају пабове и барове у областима на северу Енглеске, док истовремено ограничавају окупљања у Лондону и другим деловима земље.
Главни град Британије је од поноћи прешао на „ниво 2“, односно на ниво „високог ризика“, што подразумева забрану окупљања људи који не припадају истом домаћинству или „кругу подршке“ — који укључује пријатеље или рођаке који помажу око деце — у било којем затвореном простору.
Такође, према тим правилима, не сме се окупити више од шесторо људи на отвореном.
Борци против карантина кренули су Оксфорд стритом, једном од најпрометнијих светских трговачких улица. Демонстранти сматрају да су ограничења наметнута због ковида-19 непотребна и да представљају кршење њихових људских права. Неки се противе ношењу маски и вакцинацији.
Неки од демонстраната носе транспаренте на којима пише: „Моје тело — мој избор, НЕ обавезним маскама“.
Обновљени протести против Нетанијахуа
Хиљаде Израелаца демонстрирало је испред резиденције премијера Бењамина Нетанијахуа у Јерусалиму, настављајући тако редовне недељне протесте пошто су укинуте рестриктивне мере уведене због епидемије корона вируса, јавља АП.
Протести су обустављени прошлог месеца пошто је влада увела нове мере како би се изборила с новим ширењем епидемије. Њима је било онемогућено Израелцима да путују на протесте у Јерусалиму, већ су могли да учествују само на мањим демонстрацијама на километар од својих домова.
Демонстранти су се у суботу окупили у центру Јерусалима и марширали ка Нетанијахуовој званичној резиденцији носећи транспаренте са захтевом да поднесе оставку и узвикујући „Револуција“.
Многи су дували у трубе и ударали у бубњеве.
Више мањих демонстрација одржано је широм земље, а организатори наводе да је у њима учествовало око 260.000 људи.
Демонстранти истичу да Нетанијаху мора да поднесе оставку јер није подобан да обавља функцију премијера пошто му се суди за корупцију. Такође му се замера на начину на који је водио земљу у суочавању са епидемијом вируса корона, што је, између осталог, довело да повећања незапослености од чак 25 одсто.
Нетанијаху одбацује оптужбе за корупцију и примање мита и тврди да је жртва завере полиције, тужилаца и либералних медија, пренео је Танјуг.
Израелски медији известили су о неколико насилних инцидената које су изазвали крајње десничарски контра демонстранти.
Прочитајте још: