У „Сколкову“ је лансиран пилот пројекат 5Г мреже у којој су први пут коришћени домаћа опрема и софтвер, известила је прес служба Института за науку и технологију „Сколково“ (Сколтех).
Нови мрежни стандард „МТС Сколтех“ предвиђа брзине преноса података вишеструко веће од 4Г мреже (до 10Gb/s) и ради у опсегу 4,9GHz .
„Јединственост мреже је у томе што ради помоћу домаћег софтвера и опреме. У будућности се ова технологија може проширити на Москву и на целу земљу“, рекао је Дмитриј Лаконцев, шеф НТИ центра за компетенције заснован на Сколтех бази за бежичне комуникације и интернет.
Пре масовног увођења технологије, овај пилот пројекат ће служити за истраживање и тестирање развоја у области комуникација и стварање перспективних домаћих услуга.
Развијено програмско решење које користи ОпенРАН (претпоставља способност коришћења софтвера и компоненти различитих произвођача) омогућава независност од западних добављача опреме. Оперативна базна станица већ користи најважније компоненте руске производње, пре свега антене.
5Г ће се користити не само за пружање комуникације претплатницима, већ и у индустријске сврхе, наводи „Сколтех“.
„То ће бити роботске платформе и разни манипулатори повезани на 5Г мрежу. У њој неће радити само особа са смартфоном, већ и робот“, рекао је Дмитриј Лаконцев.
У будућности се планира ширење зоне покривања 5Г мреже и тестирање домаће опреме и софтвера. Оператер МТС је већ тестирао 5Г технологију 2019. године у различитим регионима Русије. У новембру 2019. године „Билајн“ је направио пилот зону пете генерације у "Сколкову" заједно са „Хуавеием“. Међутим, у то време се нису користили домаћи софтвер и компоненте.
Програмери су навели да ће се серијски домаћи софтвер користити у 5Г мрежама крајем 2022. године. Базна станица ће се производити у Русији и имаће домаћи софтвер.
Прочитајте још: