Наступали су по целом свету, од Њујорка до Сингапура, али најбољи концерт званично одржали су 2. марта 2019. у Великој дворани Коларчеве задужбине, наступ који им је донео награду Удружења музичких уметника Србије. Наиме, ЛП Дуо лауреат је јубиларне, 50. награде УМУС-а за најбољи концерт, а признање је парадоксално уследило у периоду када концерата нема.
„Свака пажња крије и носи одговорност да човек има високе критеријуме према свом раду. Прављење музике је усамљенички посао, али њено извођење и дељење са публиком је најдрагоценије. Жељни смо контакта и размене“, каже за Спутњик пијаниста Андрија Павловић.
Отворени према разним уметностима и музичким изразима, пијанисти Соња Лончар и Андрија Павловић класику су изразили на свој начин. И пружили нам јединствен, комплексан, помало меланхоличан, али сигурно снажан музички израз.
За 16 година постојања, на репертоару ЛП Дуа нашла се ауторска музика, али и композиције других музичких стваралаца. Нису им страни ни Моцарт, ни Џон Кејџ, а ни Трики. Објавили су седам албума, а последњи „Duality“ представља нам ауторску музику компоновану на хибридном клавиру.
Квантна музика и хибридни клавир
Идеја да науку претворе у уметност, односно квантну физику у музику, настала је из радозналости и дружења.
„Занимало нас је да откријемо нешто што не знамо. И тако смо са електроинжењером Драганом Новковићем и неколико квантних физичара још 2012. године ушли у пројекат ’квантна музика‘“, открива Павловић.
Истраживање се заснивало на концепту ширења подручја звука и клавира као инструмента. Било им је потребно да створе аутентичан инструмент који ће остварити њихове некласичне замисли. Тако из дружења са научницима настаје хибридни клавир – јединствени инструмент који комбинује звук клавира и синтисајзера, а заснива се на алгоритмима и једначинама. Два наизглед акустична клавира заправо контролишу компјутер, а оно што се чује зависи од тога шта се и како свира.
Звучи компликовано када се о томе прича, звучи божански када се та музика слуша.
„Када виде два клавира, људи се изненаде, јер чују нешто друго. Тај трик обрнутог поларитета чула их збуни и тек се тада препусте музици јер схвате да је музика емотивна и искрена. Наша прича се не завршава на технолошкој иновацији, јер ми се бавимо суштином музике, а то је фина комуникација“, тврди Андрија Павловић.
ЛП Дуо између чинова
ЛП Дуо нису само закорачили у науку; њихове композиције не одјекују само концертним халама. Музика Соње и Андрије присутна је и у позоришту и на филму, што, како кажу, веома утиче на њихове ауторске песме.
„Човек себи не може да задаје немогуће идеје, али неко други то може. У позоришту и на филму музика се другачије слуша и о њој се другачије размишља. У том смислу, када стварамо ауторску музику, сами себе изненадимо новим решењима“, признаје чувени пијаниста.
Тренутно ангажовани на регионалном пројекту „Клавирско небо 3“ који позива ауторе клавирске музике да се пријаве на конкурс и освоје место на истоименој компилацији, Андрија открива, а уметници и публика заједно са њим, нову димензију клавирске музике. А ту су и ’дуалитији‘ којима нас ЛП Дуо води кроз светске токове у овом музичком жанру.
„Ми смо сада у периоду када радимо паралелно неколико ствари, а пре свега ту је снимање новог албума који нам без обзира на ову ситуацију омогућава да створимо нешто што ће живети дуже од нас“, закључује Андрија Павловић.