Улична забава организована је испред Беле куће након што се Бајден у суботу прогласио победником у изборном надметању са Доналдом Трампом, а сличне масовне прославе одиграле су се у градовима широм земље.
На снимку се види како море људи, натрпано попут сардина, пева испред председникове резиденције у Вашингтону.
У Њујорку су грађани плесали и скандирали у парку Вашингтон сквер.
The crowd outside the White House celebrating Joe Biden’s projected victory is blaring YMCA — the song President Trump closed out his latest rallies with. pic.twitter.com/UkrsBq8l5M
— Kaitlan Collins (@kaitlancollins) November 7, 2020
На другој страни земље био је „ватромет, шампањац и плес на улицама Лос Анђелеса“, известио је Лос Анђелес тајмс, док су људи наздрављали председнику ког су медији прогласили победником, преноси РТ.
Чини се међутим се да су масовне прославе у директном сукобу са вишемесечним наративом демократа да су потребне контроверзне иницијативе за гласање поштом због тренутне пандемије коронавируса. Чак се и Џејк Таппер из Си-Ен-Ен-а осећао обавезним да истакне да су уличне забаве неопрезне с обзиром на то да „смо управо имали највећи дан заразе у Сједињеним Државама“. Утешио се чињеницом да су неки људи носили маске, иако „некима од њих склизну с лица.“
Крис Хејс из МСНБЦ-а сугерисао је да је прослава потребна.
„Много људи то треба тренутно. Држите те маске и радите то напољу! “ написао је.
Washington Square Park not waiting for the AP call pic.twitter.com/hB9nbhvhi6
— Jake Offenhartz (@jangelooff) November 7, 2020
Промена гледишта либералних стручњака и гласача, који су пре само неколико дана тврдили да није безбедно лично гласати, предвидљиво је изазвала негодовање на Твитеру.
Lots of people need this right now. Keep those masks on and do it outside! https://t.co/TckcA2lgOx
— Chris Hayes (@chrislhayes) November 7, 2020
„Нико никада не би смео озбиљно схватити било који од коментара на пандемију од ових момака. Људи су морали да откажу венчања, сахране, остављају вољене да умиру сами. Све док су им Хејс и дружина држали предавања о потреби таквих ограничења “, написао је један корисник.
The pandemic is over! Media has stopped calling gatherings “superspreader events!” https://t.co/WYuOHEgRkV
— Dana Loesch (@DLoesch) November 7, 2020
Други су приметили да су се медији мистериозно суздржали да велике прославе не осуде као „догађаје супер ширења“ - термин који се користио за осуду Трампових великих изборних скупова.
Неки су указали на исте двоструке стандарде који се користе за оправдање протеста Black Lives Matter који се одржавају широм земље, а који су, такође, добили изузетак од опасности од супер ширења вируса ковид 19.