„Према резултатима анализе, ефикасност вакцине ‘Спутњик V’ 28. дана након добијања прве инјекције (седмог дана након примања друге инјекције) износила је 91,4 одсто. Прелиминарни подаци о добровољцима 42. дана након прве инјекције (еквивалентно са 21. даном након друге инјекције), када је код добровољаца већ формиран стабилан имуни одговор, показују ефикасност вакцине изнад 95 одсто“, истиче се у саопштењу.
BREAKING: Second interim analysis of clinical trial data showed a 91.4% efficacy for the #SputnikV vaccine on day 28 after the first dose; vaccine efficacy is over 95%
— Sputnik V (@sputnikvaccine) November 24, 2020
42 days after the first dose.
Read More: https://t.co/qfCZ9FG8WH
Како се наводи у саопштењу Фонда, сада у трећој фази испитивања у Русији учествује 40 хиљада добровољаца, од чега је више од 22 хиљаде примило прву инјекцију, а више од 19 хиљада и прву и другу дозу.
„На дан 24. новембар, током испитивања ‘Спутњика V’ нису откривени неочекивани нежељени ефекти. Део вакцинисаних имало је краткотрајне нежељене ефекте, као што су бол на месту убода, синдром сличан грипу, укључујући повишену температуру, слабост, умор и главобољу“, додаје се у саопштењу.
There were no unexpected adverse events during the #SputnikV trials. Monitoring of the participants is ongoing.#CovidVaccine #COVID19
— Sputnik V (@sputnikvaccine) November 24, 2020
Добијене податке објавиће истраживачки тим Центра „Гамалеја“ који је развио вакцину „Спутњик V“ у једном од водећих међународних рецензираних медицинских часописа. Након треће фазе клиничких испитивања вакцине, Центар „Гамалеја“ омогућиће приступ пуном извештају о испитивањима.
Како је навео министар здравља Русије Михаил Мурашко, подаци о ефикасности ове вакцине дају наду на брзо добијање најважнијег средства у борби против пандемије новог вируса корона.
„Веома је важно што је и друга анализа ефикасности потврдила налазе из прве да је ефикасност од 91 до 92 одсто. Друга анализа је спровођена недељу дана пошто су добровољци добили другу дозу, што значи да су тек делимично реаговали на обе дозе. Због тога очекујемо да ефикасност буде још већа на основу података добијених три недеље после имунизације другом дозом. Планирамо да објавимо трећу анализу када буде 78 потврђених случајева вируса корона међу добровољцима и имамо разлога да верујемо како ће резултати превазићи наша очекивања. Коначни резултати ефикасности биће објављени после треће фазе клиничких тестирања“, рекао је Александар Гинцбург, директор Гамалеја центра.
Трећа фаза клиничких испитивања ове вакцине такође се врши у Белорусији, Венецуели, Уједињеним Арапским Емиратима и низу других земаља, а друга и трећа фаза су у току у Индији.
Кирил Димитријев, директор Руског фонда за директне инвестиције, навео је да је Гамалеја центар развио једну од најефикаснијих вакцина против вируса корона на свету, са ефикасношћу већом од 90 одсто.
„Руска вакцина је јединствена по томе што користи два различита људска аденовирусна вектора који омогућавају јачи и дужи имуни одговор у поређењу са вакцинама које користе само један вектор или исти вектор у две дозе“, каже Кирил Димитријев.
Вакцина „Спутњик V“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету.
Прочитајте још: