„У овој ситуацији сматрамо неефикасним даљи боравак јерменске владе на челу земље, захтевамо оставку кабинета на челу са премијером републике“, наводи се у саопштењу објављеном на сајту Националне академије наука.
Национална академија наука сматра да је трилатерална изјава о Карабаху понижавајућа за јерменски народ, али истовремено истиче изузетну улогу руских мировних снага као гаранта безбедности Јермена у Карабаху.
У саопштењу се позива да се искључе напади усмерени на деморализацију војске, да би се промовисало попуњавање, јачање и модернизација Оружаних снага Јерменије.
Академија наука најоштрије осуђује пасиван однос власти према науци, који се демонстрирао током много година.
„Као резултат тога, показало се да је развој и примена савремених технологија у одбрамбеном систему земље немогућ“, истиче се у саопштењу.
Истовремено, президијум сматра да је неприхватљиво сејати непријатељство и мржњу у друштву и позива да се уложе напори на стварању атмосфере солидарности и јединства.
Нереди и протести у Јеревану почели су током ноћи 10. новембра, након што је премијер Јерменије, заједно са председницима Русије и Азербејџана, усвојио трилатералну изјаву о прекиду ватре у Нагорно-Карабаху и предаји Азербејџану неколико региона. У Јерменији је ово схваћено као неоснована одлука о капитулацији. Протесте организује 17 опозиционих партија.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Прочитајте још: