У Русији је од јануара на снази Национални план за прилагођавање на климатске промене, али је до сада његово спровођење, укључујући и економске аспекте, било у надлежности посебне владине комисије. План је да то постане независно подручје деловања власти, које ће домаћу економију ускладити са међународним еколошким стандардима.
Аутори закона напомињу да се у Русији годишње догоди око хиљаду временских непогода, притом њих 35-45 процената штети економији и егзистенцији становништва. Министарство је забринуто због климатског загревања, које је у Русији два и по пута испред светског просека. Таква динамика је типична за све делове земље, што додатно повећава ризик од неповољних климатских појава.
Према прорачунима Министарства за економски развој, годишња економска штета од неповољних временских услова износи 30-60 милијарди рубаља. Између осталог, климатске промене негативно утичу на инфраструктуру, пре свега на путеве и далеководе, приносе усева и здравље људи.
Представници министарства напомињу да ће након усвајања закона на савезном нивоу бити важно развити планове прилагођавања за одређене секторе привреде. Заштита животне средине постаје актуелна за све већи број компанија које се суочавају са последицама климатских промена у својим активностима.