„Подједнако је важно да би се продужењем Спораума могло добити на времену за свеобухватне руско-америчке преговоре о будућој контроли нуклеарног ракетног наоружања, узимајући у обзир све факторе који утичу на стратешку стабилност. У оквиру дијалога са Сједињеним Америчким Државама Русија је изнела конкретна разматрања у вези са тим. Тако да је сада лопта на страни Вашингтона“, истакла је Захарова.
Према њеним речима, очигледно би било примереније да се руководство Секретаријата Алијансе обрати Американцима и позове их да се ипак позабаве продужењем Споразума о стратешком наоружању и конструктивном раду на јачању стратешке стабилности и контроле наоружања.
„Осим тога, желели бисмо да подсетимо чланице НАТО-а и генералног секретара ове организације на руске предлоге за деескалацију ситуације у Европи у условима раскида Споразума о ракетама средњег и кратког домета, који подразумевају узајамно провериве мораторијуме на размештање ракета средњег и кратког домета на европском тлу... У сваком случају, било би корисније позабавити се тим питањима него апсурдно тврдити да Русија повећава свој војни потенцијал ‘око НАТО-а’“, додала је портпаролка.
Она је навела да је Русија збуњена чињеницом да генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг говори о раскиду Споразума о стратешком наоружању као о нечему унапред одређеном, иако већина држава Алијансе подржава продужење овог споразума.
„Могло би се само поздравити што је Алијанса коначно одлучила да се позабави ситуацијом у области контроле наоружања која се непрестано погоршава као резултат доследног уништавања уговора и споразума у овој области од стране Сједињених Америчких Држава. Међутим, не може, а да не изазове чуђење чињеница да генерални секретар НАТО-а говори о прекиду дејства Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања као о нечему што је већ потпуно унапред одређено, иако апсолутна већина држава-чланица НАТО-а, ако је веровати изјавама њихових представника, подржава продужење овог споразума“, истиче се у коментару.
Захарова додаје да би Москва желела да схвати зашто је Столтенберг толико уверен да Споразум нема реалне перспективе.
„Русија се више пута залагала за безусловно продужење Споразума о стратешком наоружању у облику у којем је потписан. Одговарајући предлог званично је прослеђен другој страни Споразума – Сједињеним Америчким Државама – још децембра прошле године и од тада је више пута потврђиван. Сасвим је очигледно да продужење претпоставља очување свих ограничења предвиђених Споразумом, како у погледу стратешких носача, тако и нуклеарних бојевих глава“, констатовала је Захарова.
Раније је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг на конференцији за штампу у вези са састанком министара спољних послова земаља НАТО-а, који се одржава 1-2. децембра, изјавио да је планирано да се на овом састанку разговара о приступима одржавања режима контроле наоружања, „укључујући ограничења на нуклеарне бојеве главе, узимајући у обзир да Споразум о стратешком наоружању истиче у фебруару следеће године“.
Прочитајте још:
- Путин: Повећани ризици након повлачења САД из Споразума о ликвидацији ракета
- Будућа стратешка једначина Москве и Вашингтона треба да укључује нуклеарно и ненуклеарно оружје