„У историји ЕУ не постоји ниједан други случај када би се односи две државе-кандидаткиње за приступање Европској унији толико погоршали да би дошли до крајње одлуке о међусобном протеривању амбасадора“, рекао је Вичев.
Он је навео да су дипломатске тензије служе као пример до чега могу да доведу нерешени историјске, територијалне несугласице и спорови када је реч о етничким мањинама. У односима Софије и Скопља постоји низ нерешених спорова, подсетио је копредседник организације.
Оно што се догодило у односима Србије и Црне Горе требало би да буде упозорење шта се може догодити када постоје нерешена питања или када се не реализују услови међувладиних споразума, као у случају Бугарске и Северне Македоније, сматра Вичев.
„Овај дипломатски сукоб би требало пажљиво анализирати. Он би требало да постане јасан пример за оне земље ЕУ и друге земље које инсистирају на томе да Бугарска да безусловну сагласност за почетак преговора Европске комисије са Републиком Северном Македонијом до краја 2020. године“, рекао је он и додао да је Бугарска у септембру посебним меморандумом обавестила ЕУ о свом ставу о Скопљу.
Ако се пристане на компромис у вези са Скопљем и преговори почну одмах, говор мржње против Бугара у Северној Македонији неће престати, а Бугарској ће бити украдена историја и достојанство, упозорио је Вичев. У будућности то прети да земље имају лоше односе и у оквиру ЕУ, сматра он.
„И тада ће идеја о јединству и хармонији између чланица савеза бити само мит. Непријатељи ЕУ, на пример Русија, били би веома задовољни таквим унутрашњим проблемима и свим средствима хибридног рата изазвали би или би интензивирали процесе дезинтеграције у ЕУ“, додао је он.
Раније је Бугарска ставила вето на почетак преговора о приступању Северне Македоније ЕУ. Земља је у више наврата упозоравала на такву одлуку, мотивисану неспремношћу Скопља да заједничка историјска комисија настави рад, која разматра спорна питања, наставак говора мржње против Бугара у медијима и одбијање да призна бугарско порекло македонске нације и језика. Поред тога, Бугарска позива Северну Македонију да престане да инсистира на постојању македонске мањине у Бугарској.
Прошле недеље је македонски премијер Зоран Заев изјавио да ће искоренити говор мржње против Бугара у Северној Македонији и историју две земље назвао заједничком. Потпредседник бугарске владе Красимир Каракачанов назвао је ово кораком који иде у добром смеру и признао да би земља могла да пристане на преговоре следеће године.
Прочитајте још: