00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
00:00
01:00
02:00
03:00
04:00
05:00
06:00
07:00
08:00
09:00
10:00
11:00
12:00
13:00
14:00
15:00
16:00
17:00
18:00
19:00
20:00
21:00
22:00
23:00
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
07:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
16:00
30 мин
ОД ЧЕТВРТКА ДО ЧЕТВРТКА
17:00
60 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Беба и Лола „Београдски играчки центар“: Енергија међу људима је највећи покретач
16:00
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
„Пјаф“
16:30
30 мин
СПУТЊИК ИНТЕРВЈУ
Како изгледа полувековно дружење са гитаром
17:00
30 мин
ЕНЕРГИЈА СПУТЊИКА
Субвенције од 20.000 евра за кров над главом породицама са децом
17:30
30 мин
ЈучеДанас
На програму
Реемитери
Студио Б99,1 MHz, 100,8 MHz и 105,4 MHz
Радио Новости104,7 MHz FM
Остали реемитери

Бурно у црногорској скупштини: Министри као 12 апостола, мандатар као „српски краљ“

© AP Photo / Risto BozovicКонститутивна седница Скупштине Црне Горе
Конститутивна седница Скупштине Црне Горе - Sputnik Србија
Пратите нас
Други дан скупштинске расправе о експозеу мандатара Здравка Кривокапића и предлогу нове Владе Црне Горе протекао је уз оштру полемику, критичке тонове, али и поређење новог кабинета са 12 апостола, а мандатара са „српским краљем“.

Преостало је још 13 дискутаната који ће своје ставове изнети сјутра. Након тога биће изнесене завршне ријечи шефова посланичких клубова, а посланицима ће се поново обратити и мандатар, након чега ће се гласати за нову владу. Сједница почиње у 11 часова.

На почетку данашње сједнице међу првима се за ријеч јавио Дритан Абазовић(ГД УРА) рекавши да је ово прва демократска влада у историји Црне Горе, прва која представља вољу народа и то изражена на изборима под условима које је одредила претходна власт у којој је учествовала Бошњачка странка.

Абазовић: Ја нисам ни Србин ни Црногорац, како Вас није срамота?

Абазовић је рекао да нова влада преузима власт у тренутку када држави недостаје 600 милиона евра за наредну годину, са четири милијарде јавног дуга, а одговорио је и на замерке да је влада једнонационална.

"Каква је то прича о једнонационалној Влади? Ја нисам етнички ни Србин ни Црногорац. Како Вас није срамота? Црна Гора је грађанска држава, ко сте ви да бројите нечија крвна зрнца", питао је Абазовић колегиницу из Бошњачке странке.

Додао је да му ДПС црта мету, да долазе испред његове куће када није присутан.

"Црном Гором више неће владати мафија. Више нико не смије украсти ни евро из државне касе. Наша идеја је да владају поштени људи. Не требају нам ловћенске страже, требају нам буџетске страже", казао је Абазовић.

Милачић: Подршка мандатару

Марко Милачић (Права Црна Гора) казао је да је посао опозиције да критикује, да се буни и да им "добро иде у томе".

"Што се тиче свих нас у клупама након јучерашње сједнице дочекао ме син и забринуто ми је рекао "тата је ли ово губи влада". Такву поруку смо колеге из власти послали грађанима Црне Горе...."

Додао је да се посланици "гађају недостацима експозеа владе која тек треба да буде формирана у стању у држави чију дубину понора не можемо ни да замислимо..."

„Док су ка мандатару летјеле и лете недобронамјерне сугестије, будући премијер сједио је сам као осуђеник без казне и учињеног дјела.. слушао сам како му приписују оно што није урадио, да је нешто подметнуо па издао, па погрешно бирао и изабрао тим... Речено је доста тога и о министрима и као тако никакви да ће добити подршку. Поштеније је и не гласати владу него је подржавати на одређене начине. Било ме је као посланика срамота од народа Црне Горе", рекао је Милачић.

Додао је да је Кривокапић "крив зато што не лаже и не краде", и поручио да ће "Права Црна Гора од срца и искрено подржати будућу владу".

Андрија Николић (ДПС) казао је да су грађани на парламентарних изборима саопштили да ДПС не треба да управља државном политиком.

"Али нису саопштили какво вођство желе и немамо изнијансирану политичку већину. Најснажнија партија ДПС је избором грађана прешла у опозицију, и то јесте деформитет демократског система. Шта се догодило са поруком коју су нам послали грађани - све што се догађало послије избора сугерише да је карактер одлазеће власти суштински демократски....", рекао је Николић.

Кнежевић: Да ли смо промашили ноте

Милан Кнежевић (Демократска народна партија) казао је да из грла преко 133.000 људи који су гласали коалицију За будућност Црне Горе пита да ли је ово оно слобода о којој смо пјевали и коју смо обећали 30. августа.

"Или смо можда ми који смо пјевали о слободи фалширали, промашили ноте... Желио бих да вјерујем све што се догодило од 30. августа је полукошмар и да ћемо се пробутити у суначном јутру које смо обећавали да ће сванути. То су и очекивања грађана који су нам дали подршку и жељни су и гладни правде..."

Додао је да грађани нису "дали подршку да заспемо 30. августа као Срби и 31. августа пробудимо се као Црногорци", изразивши наду да ће са новом владом нестати дискриминација на националној основи.

Кнежевић је изнео и замерку на избор Оливере Ињац за будућег министра одбране, рекавши за њу да је „ДПС-овка са дна каце“.
Додао је и да има релаксирану ситуацију са посланицима из ДФ-а.

"Ја сам своју борбу свједочио животом и саопштио јавности да ме никад нису интересовале фотеље, али ме је интересовала изборна воља грађана. Предложио сам за мандатара Кривокапића и није ми жао јер ДФ држи дату ријеч и ако неко мисли да се осјећам превареним можда је то истина, али сам учен да је боље бити и преварен него да превариш неког", рекао је Кнежевић.

Драган Краповић (Мир је наша нација) казао је да се формирањем Владе очекује почетак нове ере у Црној Гори, те су и очекивања посланика и грађана изузетно висока. Наш почетак је додатно оптерећен хроничним и акутним проблемима заједнице. Зато Влада одмах мора почети да ради пуном паром“.

Мандатар Здравко Кривокапић представља предлог владе Црне Горе - Sputnik Србија
Кривокапић представио програм и кабинет: Добили смо мандат за промене, не за замене /фото/

"Господине Кривокапићу, имаћете тежак посао да водите Владу и остварите бољитак. Имаћете и лак посао, да ова Влада буде боља од претходних, а нарочито од ове последње".

Владимир Добричанин (Уједињена Црна Гора) казао је да демократско сазријевање Црне Горе почиње од 30. августа.

“Позивамо све да радимо заједно, спасавамо државу и грађане...Ова влада ће имати нашу подршку док буде спроводила оно што пише у експозеу. Очекујемо побједу државе над организованим криминалом, сиромаштвом, неправдом... Очекујемо ефикаснију побједу са пандемијом... да неспособне замијене способни...", рекао је Добричанин.

Вуксановић Станковић: Мандатар као „српски краљ“

Драгиња Вуксановић Станковић, бивша предсједница СДП-а и посланица у републичком парламенту, обратила се мандатару Кривокапићу уз напомену да грађани Црне Горе нису од њега очекивали да земљу учини дијелом „српског света“, већ да се „заједнички боримо против организованог криминала и корупције“.

Рекла је и да грађани нису гласали за Кривокапића „као српског краља у српској држави“, а мандатару „објаснила“ да он није „српски краљ, нити ће Црна Гора икада бити српска земља или српска држава“.

Истакла је да су грађани од њега очекивали да омогући струки да води главну ријеч, а не да земљу враћа у Средњи вијек.
Јованка Лаличић (ДПС) је казала да је нова Влада клерикално-теократска, једновјерска, једнонационална у независној, секуларној, мултивјерској и мултинационалној Црној Гори.

"Хоћете ли се господине Кривокапићу успротивити уколико будућа министарка искаже намјеру да у основни образовни програм уведе вјеронауку", питала је Лаличић.

Ниманбегу Кривокапићу: Они који ће вас подржати вас не подржавају

Генци Ниманбегу (Албанска листа) казао је да је у експозеу прочитао "само лијепе реченице које нажалост не третирају мањинска питања".

"Мањинска питања су значајна. Желим послати поруку и бившим коалиционим партијама - немојте лити крокодилске сузе што мањинске партије нису у влади јер да смо ко зна какве би етикете добијали", рекао је Ниманбегу.

Поручио је да Кривокапићу и његовој влади "жели свако добро".

"Они који ће вас подржати вас не подржавају. Они који ће вас подржати вас највише критикују. Желим да будемо одговорни у политичким изјавама, посебно политички лидери... Свима треба владавина закона, посебно мањинама јер се осјећамо дискриминисани и имате одговорност да покушате да је отклоните", рекао је Ниманбегу.

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала