Кисељов је нагласио да постоји разлика између персоналих санкција и санкција које се примењују на руске организације и компаније.
Летонске власти привеле су јуче привеле шест новинара, укључујући бившег главног уредника портала Балтњуз Андреја Јаковљева, уз образложење да они крше санкције ЕУ. После саслушања и претреса они су пуштени, али не смеју да напуштају град.
Према тумачењу Литваније, Летоније и Естоније персоналне санкције ЕУ које су уведене против генералног директора агенције Дмитрија Кисељова 2014. године проширују се и на агенцију ‘Русија севодња’ “, наведено је јуче у саопштењу Спутњика за земље у непосредном суседству Русије.
„На мене лично се односе санкције ЕУ. Медијска група ‘Русија севодња’, у коју улази и агенција Спутњик нису под санкцијама. То је, чини се, елементарно. Летонија жели да буде, што се каже, већи католик од папе и тумачи персоналне санкције као санкције против организације. То је злонамерно “, рекао је Кисељов.
Према његовим речима, међу државама то изгледа као ситно пецкање Русије.
„Зашто приводити држављане Летоније и претити им кривичним гоњењем? Они ништа лоше нису урадили. Они су слободни новинари, аутори, стрингери, јавни посленици који нису део особља Спутњика једноставно писали текстове и слали фотографије, реализујући своје право на слободу изражавања. Шта је у томе лоше? Зашто прогонити људе? “, упитао је Кисељов.
Јуче је оштро реаговало и Министарство иностраних послова Русије које је оценило да поступци летонских власти према рускојезичним новинарима у тој земљи представљају недопустив пример повреде основа демократског друштва – слободе медија и слободе говора.
Реаговала је и главна уредница новинске агенције „Русија севодња“ и телевизије РТ Маргарита Симоњан која је рекла да се нада да ће Русија одговорити на кривичне поступке против запослених на порталима „Балтњуз“ и Спутњик Летонија, који су оптужени за кршење санкција ЕУ.