„Добили смо патент, али га још никоме нисмо предлагали, процењујемо ситуацију и чекамо заинтересоване партнере. У року од три-четири месеца можемо направити готов производ који ћемо послати на медицинска тестирања. Потенцијал је прилично озбиљан“, рекао је Шептунов.
Према његовим речима, робот решава основи проблем – елиминише контакт између лаборанта и пацијента. Наиме, они се налазе у одвојеним просторијама, које су раздвојене стакленом херметичном преградом на којој се налази мали отвор за штапић за узимање бриса.
Лаборант, који захваљујући камери на роботу на монитору види отворена уста пацијента, управља уређајем помоћу џојстика и на даљину узима узорак.
Научник истиче да је у „чистој“ зони где се налази лаборант притисак мало повишен, како кроз отвор не би прошла зараза из просторије са пацијентом. У том случају, проток ваздуха ће се стално одвијати из „чисте“ просторије у „контаминирану“.
Према речима Шептунова, када се стекне искуство у коришћењу робота, он ће се моћи покренути и у аутоматском режиму на бази вештачке интелигенције, када присуство лаборанта уопште неће бити потребно.
Робот је веома мобилан, може се користити ван болнице, на пример на аеродрому, у возилу или контејнеру који се може транспортовати у мања места и за један дан тестирати све грађане, додаје научник.
Прочитајте још: