После успешно завршене мисије која је трајала шест година из Јапанске свемирске агенције саопштавају да прелазе у наредну фазу која подразумева посету још већег броја астероида.
Capsule collection! The helicopter team immediately flew to the location identified by the DFS team. They searched for the fallen capsule by using radio waves and maps. Thank you very much!
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) December 6, 2020
(Collection Team M)#Hayabusa2#はやぶさ2#AsteroidExplorerHayabusa2 #HAYA2Report pic.twitter.com/KSyEbnU3Yd
Капслула која је стигла на земљу садржи материјал стар 4,6 милијарди година, односно, потиче из најранијег доба настанка нашег Сунчевог система, наглашава руководилац пројекта Макито Јошикава, преноси РТС.
Сонда „Хајабуса-2“ која није већа од фрижидера, кренула је пут астероида Рјугу пре тачно шест година. На одредиште је стигла у јуну 2018. године, а узорке са површине астероида је покупила 11. јула прошле године пошто је најпре у фебруару на астероид испалила ракету и направила кратер из кога је узела узорке.
Photographs of the fireball captured on-site. Welcome back.
— HAYABUSA2@JAXA (@haya2e_jaxa) December 5, 2020
(Collection Team M)#Hayabusa2#はやぶさ2#AsteroidExplorerHayabusa2 #HAYA2Report pic.twitter.com/b2ThFi33q5
Капсула која је са сонде бачена на земљу личила је на малу ватрену куглу која путује по небу изнад Аустралије. Стигла је у четири сата и тридесет минута по локалном ремену.
Научници кажу да је капсула донела око грам узорка са астероида и да мада то некоме може звучати као веома мала количина, за њих је то огромно.
Samples are on their way for analysis at the Woomera Test Range. @haya2e_jaxa @AusAirForce @DeptDefence #Hayabusa2 https://t.co/eBIukNPTgu pic.twitter.com/AK0C7TCArk
— Australian Space Agency (@AusSpaceAgency) December 6, 2020
„То нам је довољно да добијемо одговоре на нека питања“, наводи Масаки Фуџимото, заменик генералног директора одељења за проучавање Сунчевог система у Јапанској свемирској агенцији.
Прочитајте још: