Он је прецизирао да има на уму регионе који су предати Азербејџану, размештање мировњака у Карабаху, стварање Лачинског коридора између Карабаха и Јерменије и деблокаду свих транспортних и економских веза и комуникација.
„Све то је садржано у изјави и остварује се максимално ефикасно“, рекао је министар.
Укључити Баку и Јереван у рад центра за хуманитарно реаговање
Истовремено, руски министар је истакао да Русија предлаже да центар за хуманитарно реаговање у Карабаху постане међународни и да се у његову делатност укључе Јерменија и Азербејџан.
„Разговарали смо и о питањима везаним за стварање центра за хуманитарно реаговање, што је иницијатива председника Путина. Предложили смо да овај центар постане међународни, уз учешће Јерменије и Азербејџана. Сада разговарамо о практичним питањима такве иницијативе. У њеној примени учествоваће многа руска министарства и одељења“, рекао је Лавров.
Како је рекао, Москва ће поздравити све кораке ка помирењу Јерменије и Азербејџана, укључујући директне контакте Бакуа и Јеревана.
„Поздрављаћемо све кораке које стране буду спремне да предузму у овом правцу, подстаћи ћемо их да то учине. Поменули сте изгледе за директне контакте између Бакуа и Јеревана, укључујући и на највишем нивоу. На нашим јерменским и азербејџанским колегама је да одлуче када то може да се догоди“, рекао је он на конференцији за новинаре у Москви.
Он је додао да би копредседници групе Минск из ОЕБС-а требало да посвете посебну пажњу теми очувања културних објеката у Нагорно-Карабаху и да је неопходно стимулисати напредак у овом правцу.
Руски министар је прихватио позив свог јерменског колеге да посети Јереван и додао да ће доћи са задовољством а да ће се додатно договорити када.
Јерменија захтева повлачење турске војске
Са своје стране, јерменски министар спољних послова Ара Ајвазјан истакао је да би Турска требало да повуче из Карабаха своју војску и милитанте повезане с њом.
"Турска би требало да из зоне сукоба око Нагорно-Карабаха и уопште Јужног Кавказа повуче своје наоружано особље и терористичке групе повезане с њом. За сада нема јасних сигнала о повлачењу страних милитаната терориста“, рекао је он на конференцији за новинаре у Москви.
Подсетимо, лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Како је саопштило Министарство одбране Русије, у саставу руског мировног контингента у зони сукоба у Нагорно-Карабаху биће 1960 војника, 90 оклопних транспортера, 380 јединица аутомобилске и специјалне технике.
Јерменија заинтересована за руску вакцину
Руски министар се током састанка осврнуо и на питање вакцине против вируса корона, рекавши да је Јереван заинтересован за могућност сарадње са Москвом о примени руске вакцине против короне.
Он је истакао да ће руска страна наставити бесплатно да помаже Јерменији у борби против новог вируса.
„Русија ће у билатералном формату наставити да испоручује јерменским пријатељима мобилне био-лабораторије, тест-системе, реагенсе и медицинску технику. Јереван се интересује за сарадњу о коришћењу руске вакцине против короне“, додао је он.