Бивша тужитељка Хашког трибунала Карла дел Понте, подсећа Човић, покушала је да истражи те тврдње а на то се наслања и извештај швајцарског сенатора Дика Мартија.
Човић истиче да је више пута лично разговарао с Карлом дел Понте и да јој је Србија предала широку документацију о почињеним злочинима, као и координате где су вршени.
Документа о „жутој кући“ има и Кфор
Он прецизира да су документа која су предата Хашком трибуналу биле копије које су на захтев Дел Понтеове поређене с оригиналима који су били на увид.
„Оригинална документација и даље постоји а било би добро да мисије Кфора које су дошле у јуну 1999. такође изваде своју документацију“, каже Човић.
Оригинали појединих докумената се, према његовим речима, налазе и у српским институцијама, а један део копија тих докумената сада је достављен специјализованом већу у Хагу које суди за злочине ОВК четворки из Приштине.
„Документација је достављана Хагу и 2001, 2002. године, а у октобру 2003. Достављено је преко 50.000 разних докумената. Међутим, међународна заједница се оглушила о све то. Дел Понтеова је хтела да направи истрагу и на простору Албаније и КиМ али јој је то забрањено. Мислим да је она сама признала да је ту забрану добила од НАТО. Очекујем ипак да ћемо доћи до правде, потребно је да будемо стрпљиви и упорни“, верује Човић.
Подсетимо, у Хагу је уништен део материјалних доказа о „жутој кући“, а како је Дел Понтеова изјавила у једном интервјуу још 2012, НАТО и Унмик су спречили истрагу о вађењу органа косовских Срба.
„НАТО и Унмик нису нам дозвољавали приступ важним документима, а Албанија нам није дала да уђемо на њену територију и испитамо гробове. Било је ту још неких ствари...“, навела је Дел Понтеова. Она је признала да је уништење доказа било велика грешка, али је устврдила да је то учињено без консултација с њом.
Наследник Дел Понтеове тужилац Серж Брамерц тврдио је, међутим, да су битни докази о вађењу органа косовских Срба у „жутој кући“ уништени у време Дел Понтеове и уз одобрење њеног тужилаштва.
Прочитајте још: