Аутор чланка истиче да је америчка Обалска стража наоружана са два брода. Он има у виду ледоломац „Хили“, који је био принуђен да обустави планирано размештање на Арктику због пожара на броду средином августа, и ледоломац „Поларна звезда“, пуштен у рад 1970-тих година.
„У поређењу са руском флотом, која броји 40 таквих бродова, Сједињене Америчке Државе значајно заостају у својим могућностима“, изјавио је Волс.
Публициста сматра да Сједињене Америчке Државе не излазе на крај са реализацијом плана замене застарелих бродова и ширења ледоломачке флоте, између осталог због проблема са финансирањем.
„План предвиђа појаву само три тешка и три средња брода, што ће утростручити величину тренутне америчке флоте, али је све то свеједно и даље бледо у поређењу са руском флотом“, нагласио је он.
Волс такође тврди да постоје и други проблеми у вези са планом. Он пише да ће сви ледоломци бити на дизел-електрични погон, док руска флота користи углавном нуклеарне конструкције. Аутора збуњује задовољавање таквом опремом на бродовима развијене економске силе као што су Сједињене Америчке Државе.
Он је у чланку за амерички часопис дошао до закључка да тренутној америчкој стратегији на Арктику недостају визија и амбиција.
Прочитајте још: