„Преговори (о демаркацији јерменско-азербејџанске границе) уз посредовање руске стране вероватно ће започети већ 2020. године“, рекао је Авиниан одговарајући на питање посланика у парламенту.
Према његовим речима, граница између Јерменије и Азербејџана није законски фиксирана као таква.
„Покренули смо све правне документе и мапе који ће послужити као основа за ове преговоре, а преговори по овом дневном реду одвијаће се наредних недеља“, рекао је Авињан и додао да је у тим условима непримерено говорити о могућим територијалним уступцима.
Раније је Министарство спољних послова Јерменије саопштило да су Јерменија и Азербејџан разјаснили тачке размештања привремених борбених положаја у складу са трилатералном изјавом о прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Министарство је навело да је разјашњење ставова повезано са потребом о демаркацији дела границе са Азербејџаном након што је одређени број територија, које су раније биле део непризнатог Нагорно-Карабаха и које се граниче са Јерменијом, пребачен под контролу Бакуа.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су 10. новембра заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом. Документ потписан 10. новембра представља четврти покушај постизања стабилне деескалације. Претходна три била су неуспешна.