Према његовим речима, посебно забрињава Младићево здравствено стање.
„Из штампе и изјава представника Србије знамо како се адвокати и чланови породица дословно боре за живот господина Младића. Истовремено, руководство Механизма (Међународног резидуалног механизма за кривичне судове) и судије одбацују све захтеве као да нису у интересу правосуђа и ометају приступ медицинским информацијама“, рекао је Кузмин.
Додао је да се медицински извештаји независних лекара игноришу, а сам оптужени није у могућности да оствари своје право да посети лекара по свом избору.
„Сваки пут чујемо уверавања да се здрављу затвореника посвећује потребна пажња и да је Младић, кажу, сасвим способан да изађе пред суд. Ако је то истина, у чему је проблем да се спроведе независан лекарски преглед пре заказивања судског рочишта? Захтевамо руководство Механизма да омогући независним лекарима, које је он одабрао, да посете Младића ради потпуног прегледа, укључујући и на очување когнитивних функција“, додао је Кузмин.
Заменик сталног представника је истакао да се не ради само о здравственом стању оптуженог, већ је „питање колико дуго Савет безбедности може да затвара очи пред нељудским поступањем свог помоћног тела“.
„Да ли је циљ заиста да се на било који начин донесе коначна оптужујућа пресуда још једном Србину, без обзира на било какве стандарде у области људских права и схватања хуманости“, је Кузмин.
Младић је у притвору у Хагу од лета 2011. године, када је ухапшен у Србији, а суђење је почело 16. маја 2012. године. Првостепено веће Хашког трибунала осудило је 22. новембра 2017. године генерала Ратка Младића на доживотну казну затвора због наводних ратних злочина током рата у БиХ.
Прочитајте још: