Док је студирала на Московском државном универзитету, како наводе њени савременици, није деловало да ће у другој деценији 21. века постати оно што сада јесте – лидер свих операција у лондонском клубу и особа од највећег поверењa Романа Абрамовича.
Током претходних 20 година, Рускиња са држављанством Канаде, налази се у најужем кругу Абрамовичевих сарадника, а због чињенице да је њему забрањен улазак у Енглеску, он јој је поверио вођење послова у Челсију.
Руски магнат је 2003. године купио компаније које су имале власништво над лондонским клубом и са собом је у Лондон повео Грановскају, која је шест година касније одиграла кључну улогу у једном од најконтроверзнијих момената у скоријој историји Челсија.
Током полуфиналне утакмице између Челсија и Барселоне у Лиги шампиона, нападач Дидије Дрогба је ушао у сукоб са судијом Томом Евербејем из Норвешке због чега је кажњен са шест мечева суспензије.
Управа клуба, стручни штаб, сви су били за то да Дрогба добије отказ, односно да се са њим не продужи уговор, што због понашања и рушења угледа клуба, што због чињенице да је у тој сезони постигао свега пет голова.
Chelsea's 2009 clash with Barcelona is still infamous for FOUR rejected penalty shouts and Drogba calling the referee a 'f****** disgrace' https://t.co/dGA20Pl6Tj pic.twitter.com/g42MuijcTR
— MailOnline Sport (@MailSport) February 20, 2018
Грановскаја се супротставила таквој идеји, понудила нападачу продужетак сарадње и гарантовала свима у клубу да Дрогба више никада неће поновити инцидент или урадити нешто што би могло да доведе клуб у проблем.
Следеће сезоне Дрогба је постигао 29 голова у Премијер лиги, Челси је освојио титулу шампиона и Абрамович је био свестан колику моћ заправо има Грановскаја, па је за успешан посао наградио позиционирањем у управни одбор клуба.
Роман јој је овлашћење да говори у његово име на састанцима, те да има финалну реч у вези сваке одлуке, на свим пољима – од економских, маркетиншких до фудбалских.
Грановскаја је у наредном прелазном року обезбедила трансфер Фернанда Тореса, најбољег нападача Ливерпула, чиме је подигла реноме клуба за степеницу више – тада је свима било јасно да је Челси у могућности да доведе сваког играча на свету.
Није се оглашавала тим поводом, као и што ретко чини, али је енглеска јавност била једногласна у оцени да је она – „Посебна“.
Chelsea buy Havertz
— FutbolChelsea (@FutbolCheIsea) August 31, 2020
Bayer use Havertz funds to sign Schick from Roma
Roma use Schick funds to sign Jorginho
Marina Granovskaia >>> pic.twitter.com/QrUYrfJjmI
То је имало огроман утицај и на повратак „Посебног“, Жозеа Муриња у Челси, који је први период боравка у том клубу завршио сукобом са Абрамовичем.
„Грановскаја је рекла да Жозе мора да се врати. Она је покренула целу причу и завршила је цео посао“, наводили су британски медији.
Дакле, Марина је доводила играче, тренере, али је део њеног посла било и преговарање са добављачима спортске опреме.
Грановскаја је пре четири године договорила 15-годишњи спонзорски уговор са компанијом „Најки“, вредним 900 милиона фунти, што је највећи појединачни спонзорски уговор у историји енглеског клуба, а затим се суочила и са новим, јединственим изазовом.
Кршење правила о довођењу фудбалера је коштало Челси забране трансфера, али Марина као да је све то предвидела – током 2014. године иницирала је промене у омладинској школи, па је од клуба који доводи скупе фудбалере Челси постао клуб који их производи.
Don't forget that Marina Granovskaia managed to convince Leicester to lower their price tag for Chilwell from 80m to around 50m.
— FutbolChelsea (@FutbolCheIsea) August 26, 2020
The Queen of negotiations. pic.twitter.com/vgHPAyARzO
Те године је у млађе категорије стигло тридесетак момака из Лондона и околине који су данас чланови првог тима. Неки од њих су Теми Ејбрехем, Рис Џејмс, Фикајо Томори, момци у које садашњи менаџер Франк Лампард има велико поверење.
Управо је она седела поред некадашњег капитена Челсија када је он потписивао тренерски уговор, а још један веома важан договор је плод управо идеје до које је дошла Грановскаја – стварање филијале.
Челси је остварио пословно-техничку сарадњу са холандским клубом Витесе у који шаље на каљење своје младе фудбалере, с потенцијалом да се врате у клуб. Чак и ако до тога не дође, Марина је доказала да уме да оствари приход, о чему сведочи и трансфер Марија Пашалића у Аталанту за 15 милиона фунти.
Како кажу људи који су имали прилику да разговарају са Грановскајом, њена највећа снага се крије у перфектној моћи преговарања.
„Када Марина каже – не, то значи – не. То је ретко у фудбалу. Обично се преговори воде тако што се деси велики број састанака где се договара, разговара, цењка... Код ње тога нема. Ако каже – не, никада вам се више неће обратити“, навео је Леонид Слуцки, легендарни тренер који је део каријере провео у Витесеу.
Man Utd paid 80 million for Maguire
— Zale☣ (@ZaleCFC) September 2, 2020
Chelsea paid 50 million for Chilwell
Man Utd paid 40 million for VDB
Chelsea paid 35 million for Ziyech
Marina Granovskaia Masterclass pic.twitter.com/J4QevXJ27m
Њено „не“ је осетио и Маурицио Сари, бивши тренер Челсија који је за једну сезону успео да освоји Лигу Европе, али и да се посвађа са готово свима у клубу.
Марина је и ту имала тежак задатак – Челси је клуб који је платио више од 100 милиона фунти одштете бившим тренерима на име накнаде за раскид уговора, али је Рускиња овога пута имала план.
У договору са управом Јувентуса, италијански клуб је за трансфер Сарија платио четири милиона фунти, што је умањило штети буџету, али је Грановскаја и следећим тренером, такође Италијаном Антонијом Контеом имала велике проблеме.
Он је јавно говорио да се Рускиња меша у његов посао и јавности говорио да управа клуба, са њом као персонификацијом, не даје довољну подршку стручном штабу, чак је и прекинуо сваки контакт са Марином и комуникацију преусмерио на свог помоћника Карла Кудичинија, некадашњег голмана Челсија.
Наводно Конте је желео да доведе Леонарда Бонучија и Фернанда Љорентеа, али се тада упознао са снагом речи „не“ коју изговара Грановскаја – Конте је добио отказ и Челси је морао да плати скоро десет милиона фунти.
Real Madrid and Perez finessed CFC and Marina for Alvaro Morata, Marina finessed Atletico for Morata.
— Man of Letters. (@Letter_to_Jack) September 4, 2020
And just when we thought revenge was served, Marina finessed Real Madrid and Perez with Eden Hazard to a tune of £146m.
Marina Granovskaia will find you and finesse you pic.twitter.com/nWaDWHnUVD
„Када разговарате са Гранковскајом, будите сигурни да директно комуницирате са Абрамовичем. Он јој апсолутно верује. Тешко је преговарати са њом јер она делује са позиције моћи“, навео је тренер Клаус Алофс.
Руски новинари који су имали прилику да разговарају са Гранковскајом кажу да она одаје утисак особе која у најкраћем року и на најбољи начин може да реши сваки проблем, па чак и онај који се чини огромним.
Марина је своје пословно умеће демонстрирала овог лета, када је у клуб, после скидања забране, стигао велики број квалитетних играча, за шта се претпостављало да је заслужан спортски директор Петр Чех.
Ипак, то није био случај.
„Био бих срећан када бих могао да кажем да је потписивање Тима Вернера мој успех, али у нашем клубу само једна особа прави договоре и завршава их. То је Марина. Заједно са тренером Лампардом ми дефинишемо играча који нам треба и покушавамо да промислимо да ли он жели код нас. Даље, јавимо се Марини и она све ради даље. Немам сумњу да је она најбоља особа за тај посао“, истакао је Чех.
Shoutout to Petr Čech and Marina Granovskaia.
— LDN (@LDNFootbalI) August 24, 2020
They’re overseeing one of the best summer transfer windows I’ve ever seen. Incredible. pic.twitter.com/otE5Ciu0Zb
► Звездина темпирана бомба je експлодирала кад јој време није
► Један човек је пре 25 година променио фудбал, а сада би то да уради и бивши селектор Србије
► Клоп је показао Мурињу како се губи титула