„Наше искуство показује да се сојеви вируса корона које откривамо значајно не разликују, тј. брзина њихове мутације није велика. Чак и ако добијемо податке да је он озбиљно мутирао, тада ћемо помоћу наше технологије једноставно променити првобитни сој. То је једноставно решење“, рекао је он.
Што се тиче вакцине на којој ради институт „Чумакова“, Ишмухаметов је рекао да се њена регистрација, уместо крајем децембра, очекује у фебруару.
„Сматрали смо да у тренутку регистрације вакцине треба да имамо свој производни погон. Нашли смо локацију. Имамо посебну производну радионицу која ће почети са радом у фебруару“, објаснио је научник. Трећа фаза тестирања вакцине ће почети у марту.
Ишмухаметов је саопштио шаљиву верзију назива њихове вакцине - „ЧуВак - Чумаков-вакцина“ (Чувак - буразер), али се још размишља о њеном званичном називу.
Он је саопштио да је план да се на годишњем нивоу производи 10 милиона доза "ЧуВака".
Руски научник се осврнуо и на предстојећу масовну вакцинацију у свету. По његовом мишљењу, она ће временом постати „добровољно-принудна“.
„Мислим да ћемо доћи до добровољно-принудног вакцинисања. Једноставно, јер људи умиру. Избор између демократије и здравља становништва у условима пандемије треба да буде у корист здравља“, закључио је Ишмухаметов.
Прочитајте још: