„То је учињено у духу добре воље, упркос бројним правним питањима која су се појавила, укључујући и неконструктивни амерички приступ контроли таквих система. Ова питања тек треба решити. Отворени смо за расправу по овом питању у мултилатералним форматима," изјавио је Јермаков.
Министар спољних послова Русије Сергеј Лавров најавио је средином новембра да је Русија спремна да узме у обзир систем „Авангард“ и „Сармат“ у оквиру СТАРТ-а 3, али „Посејдон“, „Буревесњик“ и низ других не потпадају под овај документ.
Русија и Сједињене Америчке Државе потписале су Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ-3) 2010. године. Према његовим условима, свака страна ће смањити своје стратешко офанзивно наоружање на такав начин да, седам година након ступања на снагу споразума и убудуће, њихова укупна количина не прелази 700 распоређених интерконтиненталних балистичких ракета, подморничких балистичких ракета и тешких бомбардера, 1.550 бојевих глава на њима, 800 распоређених и нераспоређених лансера ових ракета.
Споразум остаје на снази до 5. фебруара 2021. године, осим ако не буде замењен накнадним споразумом пре тог датума. Такође се може продужити за највише пет година (односно до 2026. године) уз обострану сагласност страна.
Руски председник је у марту 2018. године најавио изградњу система „Авангард“. Према његовим речима, систем је способан за интерконтиненталне летове у густим слојевима атмосфере хиперсоничном брзином.