Овакав обрт политички аналитичар Драгомир Анђелковић види у прорачуну Албанаца - Немачка им је сада потребнија и покушавају да створе привид о популарности Меркелове на Косову.Према истраживању које је обавио приштински Институт за политичке студије, у студији о наклоностима косовских грађана Меркелова је однела убедљиву победу над осталим понуђеним кандидатима и то са 66 одсто. Одмах иза ње је турски председник Реџеп Таип Ердоган са 14 одсто, док су Американци освојили само девет одсто гласова.
Албанци знају да ће Немци водити главну реч
Анђелковић напомиње да је епилог овог истраживања можда последица рационалности косовских Албанаца.
„Албанци јесу увек били прагматички и своје интересе су покушавали да реализују увек ослањајући се на неку силу за коју мисле да је доминанта у региону. Они схватају да ће Немачка водити, када је реч о Западу, главну реч на Балкану, односно да Бајденова победа не значи повратак Америке на Балкан, већ давање зеленог светла Вашингтона Берлину да буде фактор који ће покушати да наметне оно што запад жели“, објашњава наш саговорник.
Наш саговорник напомиње да је велико питање да ли је резултат истраживања заиста одраз албанске јавности или албанске елите која стоји иза таквих истраживања.
Можда елита потенцира Немце али обични Албанци...
„Одвајкада су истраживања намештана и уопште не мора да значи да су тачна. Вероватније је да се ради о ставу албанске политичке елите која схвата да им је Немачка потребна па покушавају да створе привид у Берлину да је Немачка толико популарна на Косову. Мислим да већина Албанаца не може да буде толико зрела да схвати да је у њиховом интересу да искажу овакву врсту лојалности Берлину и вероватно је међу самим грађанима Америка односно, Бајден и даље популарнији, али они који могу да намештају резултате истраживања вероватно су проценили да им се исплати да Немачку груну у први план“, објашњава Анђелковић.
Наш саговорник подсећа да је Бајден стално у први план истицао сарадњу са Берлином и наклоност према евроатлантској сарадњи, те се може очекивати да ће он пустити Берлин да буде у првом плану када је реч о Косову, као и да ће бити на страни Немачке.
Да ли тајна лежи у плану Меркелове?
„Трамп је имао сукоб са Берлином, а за разлику од њега, Бајден га неће имати ни по питању ЕУ ни по питању вођења политике на Балкану. Самим тим јасно је да ће у дијалогу Београда и Приштине Немци имати кључну улогу“, закључује Анђелковић.
Могућност да је Меркелова побрала симпатије косовских Албанаца лежи у њеном плану за решавање статуса Косова у три фазе које је понудила у дијалогу који је повела са Французима.
Подсетимо, она је тада изнела план чија би реализација трајала наредних 20 година, а по ком нема поделе Косова. План је подразумевао аутономију за север Косова у оквиру самопроглашеног Косова. После неколико година, Север би, према плану, добио специјални статус који би био више од аутономије, да би у коначној, трећој фази, био расписан референдум на којем би се грађани са Севера изјаснили да ли желе да остану у оквиру граница такозваног Косова или желе да живе у Србији. План је одбачен и од стране Београда и Париза, али је тада прихваћен од стране Приштине .