За неке најризичнији бизнис, а за друге најбоља инвестиција – тржиште криптовалута је последњих дана у години иза нас доживело процват. Водећа криптовалута 16. децембра пробила је психолошки праг и достигла вредност од 20.000 долара. Након тог дана наставила је да расте уз благе осцилације, достижући и вртоглавих 28.000 долара. И цена других криптовалута је нагло скочила, пратећи вредност биткоина.
Аналитичари кажу да су најновији скок цене подстакли велики инвеститори попут Пола Тјудора Џонса и Стенлија Дракенмилера, који „селе“ своја средства у криптовалуту, а на куповину биткоина су се оријентисале и технолошке компаније као што су Сквер и МикроСтратеџи.
Тржишна капитализација биткоина премашила је 500 милијарди долара и, теоретски, ова криптовалута је 11. највећа компанија на свету ако се посматра тај параметар. Иза њега се налазе и неке од највећих светских корпорација, пише Фајненшел Експрес.
Ипак, овакав развој догађаја не улива више сигурности него иначе када је реч о улагању у ову криптовалуту.
Баук мрачног сценарија из 2017.
Вредност биткоина је одређена понудом и потражњом на тржишту и често се драстично мења. Такву промену најбоље илуструје крај 2017. године када је биткоин стигао до тадашњег рекорда од око 19.850 долара, а потом се за само недељу дана његова вредност стрмоглавила на 11.700 долара. Силазна путања биткоина се наставила почетком 2018. и у марту те године вредео је „само“ 5.000 долара. За собом је повукао и остале криптовалуте.
Они који су биткоин тада купили по највишој цени и затечени брзим падом вредности одлучили да га продају, имали су велике губитке. Али, непредвидиво тржиште тако функционише, посебно када неко интервенише са стране.
„Неки од највећих инвеститора на свету сада имају само речи хвале за биткоин. То сугерише да га већ поседују и надају се да ће подстакнути што више људи на куповину и повећање цене. Понекад Волстритови „китови“ то раде како би продали своје биткоине малим играчима по високим ценама“, рекао је трговац криптовалутама Глен Гудман за Форбс.
Да је цена биткоина „пренадувана” сматра аналитичар Клод Ерб.
У чланку „Биткоин је баш као злато, осим кад није“, Ерб објашњава како биткоин током историје није стекао кредибилитет као злато, те није заштита од инфлације и уточиште за инвеститоре.
Аналитичар тврди да је, узимајући у обзир Меткалфеов закон, према коме је вредност мреже пропорционална квадрату броја корисника, „поштена цена“ биткоина око 12.000 долара.
Није све тако црно
С друге стране, многи тврде да се овогодишњи раст биткоина по много чему разликује од досадашњих и уверени су да ће се вредност само повећавати.
Сада много више институционалних инвеститора купује биткоин, за разлику од 2017. кад су га углавном куповали индивидуални, непрофесионални инвеститори. PayPal је недавно најавио да ће прихватити биткоин и остале криптовалуте као средство плаћања, а пандемија вируса корона бацила је на колена привреду широм света и навела инвеститоре да размишљају о алтернативним начинима улагања. Све ово утиче на раст цене криптовалута.
Скот Минерд из Гугенхејм Инвестментса у интервјуу за Блумберг је рекао да ће се биткоин попети на вртоглавих 400.000 долара.
Сличан оптимизам дели и Борис Шлозберг, директор у компанији БК Асет Менаџмент. Он је за „Трејдин нејшн“ рекао да вредност биткоина може ићи и преко 50.000 долара.
Међутим, он је упозорио оне који желе да тргују или инвестирају у биткоин да морају бити спремни на променљиво тржиште.
„Када је реч о крајњој вредности, немогуће је предвидети, али је интересантан податак - ако погледате манију која је владала за лалама, на њеном врхунцу један тулипан је вредео скоро као кућа“, подсетио је он и додао:
„Ако се послужимо таквом врстом процене, предстоји још дуг пут али би вредност (биткоина) на крају могла износити 150.000, 200.000 долара. Дакле, као што многи кажу, још увек постоји поприлично потенцијала, али и нестабилности“.
Профитирање на нестабилном тржишту
Управо та нестабилност, некима иде на руку. Када је вредност биткоина у децембру почела нагло да скаче оснивач и извршни директор консултантске фирме деВере Груп Нејџел Грин саопштио је да је продао половину биткоина које поседује.
„Зашто сам то урадио? Зато што би то сада требало третирати као било коју другу инвестицију – треба га продати када је цена висока и поново купити када падне“, објаснио је Грин.
У ком смеру ће се вредност криптовалута кретати у 2021. нико не може да прогнозира са сигурношћу, али треба размислити и о упозорењу милијардера Марка Кубана да је реч о коцкању. А што се коцкања тиче, морате бити спремни и на могућност да изгубите уложени новац.
Прочитајте још: