Он је навео да ће наредних година Вашингтон морати да „агресивније“ делује на Арктику како би оспорио руске, као и кинеске „претензије“.
Одговарајући на питање да ли Сједињене Америчке Државе треба да спроводе операције „обезбеђивања слободне пловидбе“ у близини северне обале Русије, Брајтвајт је упоредио ситуацију у том региону са ситуацијом у Јужном кинеском мору, где Кина има територијалне спорове са неким земљама.
„Морски путеви на северу постају пловни, америчка морнарица намерава да нашим партнерима гарантује слободу пловидбе“, истакао је он. Ову стратегију назвао је „смелијом позицијом“, „правом и обавезом“ Сједињених Америчких Држава као „доминантне поморске силе у свету“.
Према његовим речима, главна предност Сједињених Амеирчких Држава на Арктику су подморнице. Али америчка морнарица мораће да изнајми ледоломце од савезника, док Русија има читаву флоту ледоломаца, а Кина гради такве бродове темпом са којим САД „не могу да се упореде“, додао је он.
Повећавање присуства америчких ратних бродова на Арктику раније је прокоментарисао министар одбране Русије Сергеј Шојгу. Према његовим речима, војно-политичку ситуацију у региону компликује конкуренција водећих земаља света за приступ ресурсима и саобраћајним везама. Русија активно развија Северну флоту како би ојачала своје одбрамбене способности и обезбедила своје националне интересе на Арктику, нагласио је он.
Руско Министарство спољних послова такође је изразило забринутост због тога што Сједињене Америчке Државе повећавају своје војно присуство у арктичком региону и напоменуло да се Москва залаже да Арктик и даље остане поље за мирну сарадњу.
Прочитајте још: