Сличан временски образац, познат као поларни вртлог, догодио се токо зиме 2014. године када је температура у Чикагу пала до минус 27 степени Целзијуса, а није необично да хладан ваздух са Арктика продре још јужније, наводи се у извештају Блумберга.
За сада, током ове зиме, хладноћа се углавном не помера даље од Северног пола.
Тод Крофорд, водећи метеоролог ИБМ, указује да после скоро двогодишњег затишја, северној хемисфери можда поново прети продор леденог ваздуха са Арктика.
„По свему судећи доћи ће до узбудљивог периода са хладним данима и обилним снегом“, каже Крофорд.
Ипак, метеоролози не очекују бруталну хладноћу као ону у зиму 2014. године, али прогнозирају хладније зимске дане.
Хладан ваздух је већ продро у западну Европу и Кину.
У Паризу је температура нижа за 3,5 степена од просечне за овај период године, у Мадриду је чак 6,9 степени Целзијуса хладније него уобичајено, а у Пекингу је температура пала на рекордно низак ниво, па је у четвртак било минус девет степени, наводи Тајлер Ројс, метеоролог апликације Акуветер.
Технички, у питању су поларни вртлози који круже Арктиком и држе хладноћу заробљеном далеко на северу, али уз пораст температуре, познат као изненадно стратосферско загрејавање, хладан ваздух може да пробије поларни „обруч“ и запути се ка југу.
„То доноси хладно време свуда на северној хемисфери, мада, по свему судећи, ове године ледени талас ће се највероватније задржати само у САД“, указује Рајан Трушелу, председник компаније Ветер тајгер ЛЦЦ.
Бројни метеоролози предочавају да нема гаранција да ће се прогнозе о овако хладном времену заиста и остварити.
„Много пута у прошлости се догодило да прогнозе хладног времена буду тек лажна узбуна“, подсетио је Џим Роулер, водећи метеоролог у Енерџи ветер.
Прочитајте још: