Према речима политичара, главни разлози дезорганизације су недовољан број препарата и одбијање да старије особе (преко 80 година) буду приоритетна група за вакцинацију.
Он је навео податке Министарства здравља Бугарске и института Oxford Martin School при Оксфордском универзитету. Ове године ће Бугарска добити 1,5 милиона вакцина, покривајући на тај начин 10 одсто становништва – у поређењу са другим европским земљама које ће препаратима обезбедити у просеку 50 одсто становништва.
„Разлог је је тај што влада није поднела захтев (или, прецизније, одбила је да то учини) за добијање вакцине 'Фајзер' и 'БиоНТех' и сада чека у реду за другу партију“, написао је посланик на својој Фејсбук страници.
Бугарска је међу земљама Источне и југоисточне Европе 11. јануара 2021. године спровела најмањи број вакцинација на 100 људи – 0,2 вакцинације, следи из графикона. Истовремено је у Словенији обављено 0,99 вакцинација, на средини листе је Румунија са 0,65.
„Не постоји ниједна друга европска земља у којој се људи старији од 80 година не налазе у приоритетнијој, најугроженијој групи. Уколико ти људи живе код куће, а не у социјалној установи, код нас они улазе у 4. групу – заједно са свима који имају преко 65 година. Грчка и Чешка планирају да заврше са вакцинацијом најстаријих особа у фебруару, а у Бугарској она до тада још увек неће ни почети“, изјавио је политичар.
Међутим, део корисника је био збуњен критиком Кинева. Мариан Башур је скренуо пажњу на то да Француска и Белгија по плану обављају вакцинацију на 100 људи – у Француској је до 8. јануара обављено 0,12 вакцинација, а у Белгији 7. јануара – 0,07.
„Како то схватити? Шта хоћете да кажете, да је Француска неуспешна? Све земље су у почетној фази“, написао је Башур.
Према подацима бугарског Министарства здравља, земља ће 2021. године добити милион доза вакцина „БиоНТех“ и 500.000 доза вакцине „Модерна“. Бугарска је 3. јануара била на 6. месту у европском економском простору по броју смрти изазваних вирусом корона на 100.000 људи.
Прочитајте још: