„У вези са непоузданим информацијама које су се појавиле у бројним медијима о одбијању да се убрза регистрација вакцине ‘Спутњик Ве’ у Бразилу, обавештавамо да је бразилска Национална агенција за санитарни надзор затражила додатне информације у вези са вакцином ‘Спутњик Ве’, које ће бити достављене у најскорије време“, наводи се у саопштењу Фонда.
Руски фонд такође је приметио да захтев регулатора за додатним информацијама представља стандардну процедуру и не значи одбијање регистрације.
„Бразилски конгрес такође је одобрио закон који се налази на чекању у бразилском сенату, а који ће, ако буде усвојен, аутоматски користити у Бразилу вакцину регистровану у великом броју земаља, укључујући Русију“, наглашава се у саопштењу.
Вакцина „Спутњик Ве“ већ је регистрована у Србији, Аргентини, Белорусији, Боливији, Алжиру. Палестини, Венецуели и Парагвају. Следеће недеље очекује се регистрација у још две земље.
Такође скрећемо пажњу представницима медија да се у оквиру кампање дезинформација против вакцине „Спутњик Ве“ лажне вести намерно шире ноћу и викендом како би се компликовао процес њихове верификације. Прес служба Руског фонда даноноћно ради и моли новинаре да проверавају информације пре објављивања како би се избегло ширење лажних информација.
Вакцина „Спутњик Ве“ коју производи Научно-истраживачки институт „Гамалеја“ добила је 11. августа потврду о регистрацији од Министарства здравља Русије, поставши тако прва регистрована вакцина против вируса корона на свету. Вакцина се заснива на проученој и провереној платформи хуманих аденовирусних вектора, чије су важне предности безбедност, ефикасност и непостојање дугорочних нежељених ефеката.