„У складу са извештајем за који је гласала влада, министарка енергетике би требало да предузме неопходне кораке како би се у потпуности искористиле могућности платформе број два у нуклеарној електрани 'Козлодуј' за изградњу нових нуклеарних капацитета, што укључује и рационално коришћење опреме која је испоручена за електрану 'Белене', пише аутор материјала.
Како је рекао бугарски премијер Бојко Борисов током заседања, то су изузетно важни инфраструктурни пројекти, који осигуравају и националну и енергетску безбедност и диверзификацију.
“Поред тога, користиће се опрема коју су држава и порески обвезници већ платили за нуклеарку 'Белене'. Мислим да ћемо после седмог прећи и на осми реактор“, рекао је премијер.
Аутор чланка наводи да Борисов одавно покушава да пронађе баланс између Русије и САД: „Белене“ је био још један руски пројекат у Бугарској који се није допадао Америци и Американци су неколико пута то стављали до знања.
„Бугарска је, очигледно, послушала савет Америке и одустаће од нуклеарне електране 'Белене' иако, према речима чланова владе, за ту нуклеарку постоји велики међународни интерес (у избору стратешког инвеститора учествовала је и Кинеска национална нуклеарна корпорација, руски 'Росатом', Корејска корпорација за хидро и нуклеарну енергију, француска компанија 'Фраматом САС', америчка 'ГЕ Стим Пауер'), а нашој земљи су, према речима Петкове, потребне обе нуклеарне електране“, наводи аутор.
У октобру прошле године министарка енергетике Бугарске је тврдила да држава неће одустати од реализације пројекта „Белене“, који су раније оштро критиковале Сједињене Америчке Државе.
Касније је бугарски премијер Бојко Борисов најавио изградњу новог блока нуклеарке „Козлодуј“ и куповину америчког реактора. Влада је након тога дала зелено светло Бугарском енергетском холдингу за почетак преговора са америчким компанијама.
Изградња нуклеарке „Белене“ започета је осамдесетих година прошлог века, а пројекат је замрзнут 1990. године. Руска компанија „Атомстројекспорт“ добила је тендер за наставак изграде нуклеарке 2005. године. али је 2012. пројекат поново обустављен због притиска САД. Бугарска је исплатила Русији око 1,3 милијарде евра за нереализовани пројекат и 2017. године је добила реакторе који су од тад складиштени на територији „Белене“.
Софија је 2018. године најавила повратак пројекту.
Прочитајте још:
- Спорови у Бугарској: Да ли је нуклеарка „Белене“ потреба или начин да се угоди Путину?
- Бугарска политичарка: Борисов приморава Бугарску да улаже милијарде у војни и нуклеарни комплекс САД