„На президијуму смо разговарали и о хапшењу Наваљног. Подржавамо став федералне владе који се залаже за моментално ослобођење руског блогера. Не треба Наваљни да буде у затвору, већ криминалци који су извршили атентат на њега. Очекујемо потпуну истрагу о томе ко су били ти криминалци и да ће бити стављени иза решетака“, рекао је Лашет након заседања президијума у понедељак.
Одговарајући на питање на конференцији за штампу да ли намерава да преиспита свој став у контексту хапшења Наваљног и сталног америчког притиска, наследник Ангеле Меркел је одговорио одрично.
„Не. Снабдевање Немачке енергијом је важно питање на које мора да се одговори. Американци имају свој став, он је одавно јасан и не зависи од републиканаца или демократа. Али мој став је јасан“, изјавио је Лашет.
Према његовим речима, Немачка сарађује са Русијом у области науке и у економији.
„Већ 50 година смо се снабдевали енергентима из Русије, то се одвијало чак и током најтежих времена у доба Хладног рата. Сматрам да је неопходан прецизан став у вези ствари које се тичу наших вредности – већ сам поменуо случај Наваљног. Али без обзира на то, треба тражити области у којима може да се сарађује. Париски споразум о заштити климе ће без Русије имати дупло мањи ефекат, јер је то једна од области у којој би требало да међусобно сарађујемо како би пронашли добра решења“ додао је он.
Истовремено, премијерка немачке савезне државе Меклебург-Предња Померанија, којом би требало да прође „Северни ток 2“, Мануела Швезиг изјавила је за „Берихт аус Берлин“ да критичари пројекта не могу да користе ситуацију са привођењем Наваљног и протестима у Русији за заустављање његове реализације.
„Они, који су од самог почетка били против пројекта гасовода, не могу сада да искористе ситуацију како би зауставили реализацију пројекта, јер је важно да Немачка настави дијалог са Русијом, посебно у овим тешким временима. И већина људи у мојој држави дели моје мишљење“, истакла је премијерка.
Став Берлина о Наваљном и „Северном току 2“
Наваљни је 17. јануара приведен на московском аеродрому Шереметјево по повратку из Немачке, где је био на лечењу након наводног тровања. На судском рочишту одређен му је притвор од 30 дана.
Европски парламент је након његовог хапшења усвојио резолуцију у којој се од ЕУ тражи да се „хитно спречи завршетак гасовода“ и да се „пооштре ограничавајуће мере“ против Русије.
С тим у вези, Лашет је рекао да реализација пројекта „Северни ток 2“ не треба да зависи од ситуације у вези са хапшењем руског блогера.
Са своје стране, Меркелова је истакла да Немачка не одобрава америчке екстериторијалне санкције и да се став Берлина по питању „Северног тока 2“ није променио. Немачки министар спољних послова Хајко Мас такође је одбацио екстериторијалне санкције против гасовода и обећао да ће оне бити тема разговора са новом америчком администрацијом.