Сенат је заказао расправу о опозиву Доналда Трампа за почетак фебруара, а иако му је мандат истекао, одлука сенатора против бившег председника могла би да доведе у питање његово будуће деловање и могућу кандидатуру на следећим председничким изборима. Због тога је Трамп, који је у предлогу за опозив, усвојеном у Представничком дому Конгреса, оптужен за подстицање побуне, спреман на борбу како би убедио своје партијске колеге да се не придруже демократама у гласању против њега, преноси РТ писање Вашингтон поста.
Да би Трамп био опозван, потребно је да се демократама придружи 17 сенатора републиканаца, како би предлог за опозив могао да добије двотрећинску већину у Сенату у коме су снаге подељене 50:50, док одлучујући глас носи председавајућа, потпредседница САД Камала Харис.
Како наводи Вашингтон пост, позивајући се на незваничне изворе, Трамп је спреман да подржи сопствене кандидате код републиканских номинација за конгресне изборе, како би убедио сенаторе да не гласају против њега.
Такође, наводи амерички лист, назире се претња да Трамп покрене своју партију, што би имало разарајући утицај на већ подељену Републиканску партију.
Трамп располаже са 70 милиона долара који су му преостали од председничке кампање како би подржао своје намере, пише вашингтонски лист.
Представнички дом америчког Конгреса усвојио је захтев за Трампов опозив, под оптужбом за побуну, због немира 6. јануара, када су његове присталице упале у конгресну зграду у Вашингтону. Расправа у Сенату заказана је за почетак фебруара, а нејасно је да ли ће се и колико републиканских сенатора придружити гласању за Трампов опозив, будући да су се неки, као Марко Рубио, јасно изјаснили да су против, док су други, попут Мита Ромнија, оставили могућност да ће гласати за опозив.
Прочитајте још:
- Уколико подрже импичмент, републиканци ће себи пуцати у ногу
- Трамп се из Беле преселио у још већу кућу /фото, видео/
- Специјална психолошка операција: Срби који су подржали Трампа - терористи