Како се „калио“ Немања: Спутњик први снимио споменик који ће вечерас блеснути у Београду /видео/

© Tanjug / SAVA RADOVANOVICСпоменик Стефану Немањи на Савском тргу у Београду
Споменик Стефану Немањи на Савском тргу у Београду - Sputnik Србија
Пратите нас
Споменик Стефану Немањи на београдском Савском тргу биће свечано отворен вечерас. Аутор споменика, који ће бити највећи у Србији, је руски уметник Александар Рукавишњиков са којим је Спутњик први разговарао кад је почела његова израда у Солнечногорском, граду у близни Москве.

На изради споменика оснивачу српске средњовековне државе радило се око годину и по дана и у томе је учествовала цела бригада мајстора — ученика и сарадника Рукавишњикова — скоро 120 људи различитих профила. Гигантски споменик Стефана Немање, направљен у бронзи, и допремљен је у деловима у Србију, где је поново склопљен и патиниран.

Израда споменика висине 24 метра и тежине 68 тона, био је велики изазов чак и за искусног Рукавишњикова чија бројна дела већ красе градове у Русији и иностранству. Да би тако висока скулптура била стабилна, унутар ње ће бити јака челична конструкција. Око три метра споменика биће под земљом, а 21 метар изнад земље.

Како је ексклузивно за Спутњик тада испричао аутор Александар Рукавишњиков, са којим цео разговор можете погледати у видеу, „желео би да споменик буде један од симбола Београда, као што је то Храм Светог Саве“ и да „има утицаја на однос према Србима“.

Скулптор Александар Рукавишњиков - Sputnik Србија
Ексклузивно — Чувени руски скулптор о свом ремек-делу: Стефан Немања ће бити најбољи у свету /видео/

„Ако не волиш свог хероја, не можеш га ни направити. И ја сам Стефана Немању искрено заволео! Он је сада део мене. Велики је значај његовог живота и његових подвига — то је велики значај за Србију, за православље и нашу заједничку православну културу, где је одиграо велику улогу. Ја сам желео да споменик не личи ни на један други у свету“, нагласио је Рукавишњиков.

Он је додао да му је фигура Стефана Немање била посебан изазов, пошто нису сачувани портрети из његовог зрелог периода, већ само из монашког живота. Вајар је, проучавајући постојеће портрете и портрете Немањиних потомака, српском владару подарио одговарајући лик.

Споменик нема уобичајени постамент, већ фигура Немање у царској одори стоји на напуклом византијском шлему, који се на четири крака ослања на земљу. У постамент ће пролазници моћи да уђу, а на њему су приказане сцене из Немањиног живота и српске историје.

Прочитајте још:

 

Све вести
0
Да бисте учествовали у дискусији
извршите ауторизацију или регистрацију
loader
Ћаскање
Заголовок открываемого материала