Чернов је у Србију стигао 1912. године као дописник руских новина „Новоје времја” и „Рускоје слово”, објављено је на Фејсбук страници „Meet the Serbs“.
Имао је уговор и са француским издавачима, па су његове фотографије из периода Првог балканског рата објављене у листу „Илустрасион“ (L'Illustration). Наставио је са радом и за време Другог балканског рата. Током 1913. снимио је два кратка филма, „Једрене после заузећа“ и „Битка на Брегалници“, а у августу 1913. приредио је изложбу са 400-500 фотографија из периода балканских ратова у Официрском дому у Београду.
У септембру 1914. врховна команда српске војске прикључила га је филмској екипи Ђоке М. Богдановића, власника биоскопа „Касина”. Екипа је снимала дешавања на фронту према реци Сави, град Шабац у рушевинама, прелазак српске војске преко Саве, дејства у Срему и разарање Београда.
Он се и у том периоду бавио фотографијом и учествовао је у повлачењу српске војске преко Албаније.
Самсон Чернов је аутор и чувене фотографије српског војника „Око соколово“ на којој је приказан Драгутин Матић и која је постала планетарно позната.
По доласку на Крф, председник српске владе, Никола Пашић, одлучио је да га пошаље у Европу. У Лондону је 5. јуна 1916. у Галерији Краљевског института отворена изложба фотографија и акварела „Срби, децембра 1915“ с мотивима из ратова 1912-1915, а изложбу је отворио руски кнез Михаил Михаилович Романов.
Изложби су присуствовали Никола Пашић, амбасадори свих савезничких држава и око 600 других званица, а сам Чернов је том приликом говорио о борбама српског народа против Турака и касније против Аустријанаца и Немаца.
Чернов је и после Великог рата својим радовима приказивао борбу Срба, па је тако организована и изложба његових фотографија у САД, о чему је извештавао и „Њујорк тајмс“.
Чернов је и у Паризу о истој теми одржао серију предавања.
Прочитајте још:
- Последња ноћ Живојина Мишића: Кад би знали Руси, само кад би знали...
- „Сви имамо једну мајку – отаџбину“: Прича о херојству 1.300 каплара и борби за слободу Србије
- Српски јунаци од Косовског боја до Кошара: Историја се понавља онима који је заборављају