„Видимо да су критичари у последње време једноставно заћутали, јер немају ништа негативно за шта би могли да се ухвате. 'Спутњик Ве' (Sputnik V) је доказала да је она једна од најефикаснијих и најнапреднијих вакцина у свету“, изјавио је Дмитријев.
Директор Руског фонда је публикацију назвао важном прекретницом. Према његовим речима многе државе верују да је руска вакцина једна од најбољих у свету, а 16 земаља су је већ регистровале.
„Многи су сумњали, чланак у 'Лансету' пружа податке и даје одговоре на сва питања“, закључио је он.
Индија — кључни партнер Русије у производњи вакцине „Спутњик Ве“
Дмитријев је навео да је Индија постати један од светских центара производње руске вакцине против вируса корона „Спутњик Ве“ (Sputnik V).
„Тренутно активно радимо са индијском фармацеутском компанијом 'Dr. Reddy's'. Индија је за нас кључни партнер је ће та земља фактички производити онолико вакцине колико производи Русија. Она ће бити једна од главних производних центара света а вакцину 'Спутњик Ве'. Очекујемо захтев за одобрење вакцине овог или следећег месеца, тиме се бави наша поменута партнерска компанија“, рекао је Дмитријев током брифинга са новинарима.
Како је рекао, након тога Русија може да почне са испорукама Индији.
„Можемо чак да назовемо 'Спутњик Ве' руско-индијском вакцином јер тамо имамо пет партнера за производњу. Веома уско сарађујемо са Индијом од самог почетка, јер та земља има веома добре производне капацитета вакцина“, објаснио је он.
Директор РФПИ је рекао да се регистрација руске вакцине очекује у Индији у фебруару или марту.
„Сарађујемо са Индијом, клиничка испитивања добро напредују. Вакцина се показује веома добро и већ у фебруару-марту очекујемо регистрацију. Притом ће већи део наше вакцине бити произведен у Индији“, рекао је он.
Дмитријев је додао је уверен да ће убрзо вакцина бити регистрована на Филипинима, у Саудијског Арабији и још неким земљама.
„Очекујемо да ће око 35 земаља регистровати вакцину до краја следеће недеље“, додао је.
Према подацима РФПИ, вакцина „Спутњик Ве“ је регистрована у 16 земаља: Русији, Белорусији, Србији, Аргентини, Боливији, Алжиру, Палестини, Венецуели, Парагвају, Туркменистану, Мађарској, Уједињеним Арапским Емиратима, Ирану, Републици Гвинеји, Тунису и у Јерменији.
Прочитајте још: