Дачић је навео да процес уставних промена које је иницирала Влада Србије није још започет, јер он формално почиње седницом Одбора за уставна питања и законодавство.
Указујући да поступање Скупштине по Предлогу за измену Устава није ограничено роковима, Дачић је навео да са друге стране јесте орочено мандатом сазива Скупштине.
Напоменуо је да ће бити процењено да ли ће промена Устава, која подразумева и референдум, стићи да се оконча до краја мандата овог сазива Народне скупштине, јер уставне промене не могу да се преносе у други сазив.
Пошто уставне промене морају добити потврду на референдуму, Ивица Дачић је указао и да би требало и да се Закон о референдуму уподоби овом тексту Устава.
„Неспорна је жеља да се изврше промене Устава, али то подразумева читав низ политичких договора пре свега око динамике. Уколико се буде ишло на ванредне парламентарне изборе, томе претходи одлука о распуштању Скупштине и скраћењу мандата“, рекао је Дачић пред састанак са представницима Друштва судија Србије, на којем су једна од тема била уставне промене.
Према речима Дачића, поред поменутих процедуралних питања, најважније суштинско питање је питање амандмана које ће, ако се усвоји предлог за измену Устава, тек онда бити предмет расправе у Одбору за уставна питања и законодавство.
„Одбор за уставна питања најпре утврђује да ли је иницијатива за промену Устава у складу са Уставом и законом, па ако утврди да јесте, онда се Скупштина изјашњава да ли у начелу прихвата предлог за промену устава. Тек након тога Одбор почиње да ради на утврђивању конкретних амандмана“, прецизирао је Дачић.
Потом се о томе Скупштина изјашњава као и о предлогу када треба да буде расписан референдум, додао је он.
„Ту рокова нема, али је једини рок, који је за нас битан - крај мандата Скупштине. Ако се промене започињу морају да се заврше до краја мандата ове Скупштине“, закључио је председник парламента.
Прочитајте још: