Милс наводи, да у име владе САД-а обавештава Савет безбедности да Вашингтон повлачи претходно послата писма.
Ово је добра ствар, притисак санкцијама спречио је примену Заједничког свеобухватног акционог плана, наводи портпарол Кремља Дмитриј Песков.
„Само по себи, повлачење захтева за санкције је добра ствар, јер, наравно, такав санкциони притисак не доприноси спровођењу плана, штавише, ставио је целокупну ситуацију у ћорсокак. У том смислу ово је догађај са великим плусом. Међутим, важнија је обнова Заједничког свеобухватног акционог плана“, рекао је Песков.
Русија подржава Заједнички свеобухватни акциони план у склопу иранског нуклеарног програма, жали због повлачења САД из споразума и нада се његовој обнови, додао је он.
„Ви знате да смо ми страна која је неколико пута потврдила своју приврженост Заједничком свеобухватном акционом плану за Иран и увек смо жалили што су САД напустиле овај споразум. Ми и даље подржавамо овај документ и позивамо да се све учини за његову ефикасну примену“, навео је Песков.
Заједнички свеобухватни акциони план, који су 2015. године закључиле Велика Британија, Немачка, Кина, Русија, САД, Француска и Иран, предвиђа укидање санкција у замену за ограничавање иранског нуклеарног програма као гаранта да Техеран неће произвести нуклеарно оружја. План није трајао ни три године, јер су у мају 2018. године САД-е најавиле једнострано повлачење и обнављање санкција против Техерана.
Иран је 2019. године саопштио о етапном смањењу својих обавеза у оквирима споразума, напуштајући ограничења у нуклеарним истраживањима, односно у коришћењу моћних центрифуга и нивоу обогаћеног уранијума.
Подсетимо, августа прошле године амерички државни секретар Мајк Помпео поднео је жалбу председнику Савета безбедности УН да Иран не поштује одредбе Заједничког свеобухватног акционог плана о иранском нуклеарном програму и да је потребно покретање процедура за обнављање антииранских санкција према резолуцији 2231.
Већина чланица Савета безбедности успротивила се намери Сједињених Америчких Држава да обнове санкције УН против Ирана. Сви учесници Заједничког свеобухватног акционог плана тада су изнели став да америчке тврдње немају правну снагу јер више нису биле страна у споразуму.
Крајем 2020. године у Ирану је ступио на снагу закон који Техерану омогућава да започне производњу високо обогаћеног уранијума (од 20 процената), да користи моћније центрифуге које превазилазе одредбе споразума и да откаже инспекције Међународне агенције за атомску енергију (ИАЕА), ако Техеран не буде у могућности да слободно тргује нафтом и обавља финансијске трансакције.
Прочитајте још: