Бериша подсећа да је уједињење или припајање Косова Албанији, којим су Рамуш Харадинај и Аљбин Курти „претили“ током изборног процеса, празна реторика јер је за тако нешто потребна промена косовског Устава.
Без гласова Срба нема уједињења Косова и Албаније
„Све оно на чему су у представљању политичких програма Самоопредељење и коалиција око њих, као и Алијанса за будућност Косова, дакле Курти и Харадинај, инсистирали да ће доћи - сједињења или припајања Косова Албанији, у овом тренутку је неизводљиво. Из простог разлога јер Устав Косова у својој преамбули тако нешто забрањује, односно, не дозвољава Косову да се припаја другим државама у циљу постајања једне државе, односно велике Албаније“, објашњава Бериша.
Уколико би Приштина ипак решила да крене тим путем морала би да мења свој Устав.
„Да би се Устав Косова променио, неопходно је да поред двотрећинског броја гласова Албанаца гласа и шест посланика српске заједнице који учествују у парламенту“, напомиње саговорник Спутњика.
Тако да је у овом тренутку немогуће уопште говорити о томе да ће доћи до уједињења Косова и Албаније.
Предизборна реторика заснована на жељама
Подсетимо, Рамуш Харадинај је рекао, излажући свој програм за место председника пред изборе, да Косово ни после 20 година није ни пред вратима чланства у НАТО и УН, а нису добили ни визну либерализацију, те да ће уколико се ствари убрзо не промене, уследити уједињење са Албанијом.
Аљбин Курти лидер Покрета Самоопредељење који је подржао идеју Харадинаја је подсетио да Косово још нема закон о референдуму, али да би два референдума између Косова и Албаније решила то питање.
Саветник бившег председника Косова Хашима Тачија, Адиљ Бехарај рекао је да Курти тражи уједињење са Албанијом, па се после сети да је то противуставно. Сада, додао је Бехарај, Курти има већину и мора сам да организује референдум.
Тренутни закон о референдуму може да се промени у Скупштини Косова, објаснио је он.