„Систем управљања ватром 'Армате' има дигитални каталог са сигнатурама стандардних циљева бојног поља, укључујући тенкове, оклопна возила, хеликоптере. Елементи вештачке интелигенције омогућавају рачунарским уређајима тенка да самостално тражи циљеве, да их распознаје, врши селекцију по приоритету и прати их“, рекао је извор.
Саговорник је навео да одлуку о нападу, као и до сада, доноси човек који командује тенком. Код других модела оклопних возила, укључујући стране тенкове, постоји само аутомат за праћење мета, док посада проналази и бира објекат за праћење.
Једна од фаза испитивања система управљања ватром обављена је на штанду помоћу математичких модела и полуприродних модела циљева, укључујући контрастне слике и матрице које симулирају топлотно зрачење.
„Вршена су испитивања и на полигону, где су у улози објеката за којима је 'Армата' трагала били примерци руских оклопних возила. На основу резултата свих фаза потврђено је да ефикасност система одговара наведеним борбеним карактеристикама“, додао је извор.
Саговорник је навео, да Т-14 за проналажење циља користи комбиновани нишан, који делује у видљивом и инфрацрвеном опсегу.
У прес служби концерна „Уралвагонзавода“ потврдили су Спутњику да су у току испитивања система управљања ватром „Армате“ у аутоматском режиму, уз самостално трагање за циљевима, али нису прецизирали детаље.
Основни тенк Т-14 је развијен у Уралском конструкторском бироу за транспортну машиноградњу. Пројектовање тенка је почело почетком 2010. године, први прототип је направљен 2013. године. По први пут су оклопна возила типа „Армата“ представљена јавности 2015. године на Паради победе 9. маја. Неколико тенкова Т-14 „Армата“ и БПМ Т-15 парадирало је Црвеним тргом у Москви.
Сада су у току државна испитивања и план је да ове године Т-14 уђе у састав војног наоружања.
Прочитајте још: